bugün

artık zamanı gelen ve hatta geçen bir eğitimdir.

umarım bunu tüm moderatörler ve hatta sözlük sahibi okur.

zira başlıklara eklenen capsler, gifler ve fotoğraflarda büyük sıkıntılar söz konusu olmakta.

hiç uzatmadan eğitimin ilk bölümüne geçelim.

başlık şey olsun;

kaplumbağalar da sıçar

modlar pür dikkat okusun bu kısmı.

ve bu başlığa şöyle bir entry girilsin;

''açacağın başlığı sikeyim ben gidiyorum''
görsel

bu entrynin silik yemesi saçmalıktır. 2016 yılına girdiğimiz şu günlerde böyle şakaların halen silik olması saç-ma-lık-tır.

eğer konuyla ilgili kaplumbağa gifi olmasaydı yazının silinmesi gayet mantıklı idi. zira '' açacağın başlığı sikeyim ben gidiyorum '' demek tanım değildi, hatta ufakta olsa hakarete bile girerdi. dolayısıyla bir şey ifade etmezdi ama işte gifte de görünen kaplumbağanın tel örgüyü aşarak gitmesi bir mizahtır. hakaret değil tatlı bir şakadır ve bunda anlaşılmayacak bir şey yoktur. yani bu tarz entrylerin silinmesi saç-ma-lık-tır. gammazlar ve modlar bu ince detayı yakalamalıdır.

zira, sadece gif olsaydı, yani hiçbir yazı yazmadan sadece yukarıda görünen o gif başlığa eklense idi, yazı silinmeyecekti. çünkü başlıkta da kaplumbağa vardı...

e peki sadece o gif eklense yazıda mizah olur muydu? hayır olmazdı. işte moderatörler gerçekten bu ince detayı artık görmelidir. sırf bir cümle için '' form çhat '' diye boktan bir sebeple o yazı silinemez!

şimdi aynı başlık üzerinden bir caps yapalım;

başlığımız neydi? kaplumbağalar da sıçar

hemen altına gireceğimiz entry de şöyle bir şey olsun: görsel

uludağ sözlük formatına göre bu caps de silik sebebidir. zira entry form çhat tarzı entrydir ve hatta üstteki entrye cevap niteliği bile taşır. çok zorlarsanız en basitinden '' entry sözlük formatına aykırı '' diye bile sildirebilirsiniz. yani bi bok bilmeyen gammazlar bu son seçeneği önüne gelen her entrye işaretleseler en az günde 40-50 yazıyı silik yaparlar.

fazla uzatmayalım,

bu tarz capsler ve bu tarz gifler başlıkla alakalıdır. başlığa tatlı bir ayar verdiği için silik olamaz. ortada hakaret yok, küfür yok, yazarı aşağılayacı hiçbir şey yok.

hülasa, şu sözlüğün en güzel yanlarından biridir şu caps şeysileri. fakat uyduruk sebeplerle silinmektedir.

herkesin anlayıp güldüğü şeyi modlar nasıl anlamaz ben de onu anlayamıyorum zaten.

bir daha ki konumuz, sevişme mesajları neden şikayetten sayılıyor olacak. görüşmek üzere..

görsel
- yazını bitirdin ulan. bıraksana beni piç !!!
sözlüğün zaman zaman kaplumbağa hızında olmasına değinen ciddi bir çalışma.
görsel