bugün

hede hödö özünde masum, sözünde keskin hatları olmayan bir şirinlik ifadesidir. önceki entrylerde kullanılan misal x insan(dır), y insan(dır) gibi otuzbeşbin defa tekrarlanmış sözcük yerne kullanımı caizdir. bu nedenledir ki entry daha bir sevimli olsun daha bir yumuşak gözüksün okuyanın dilinde pamuk helvamsı bir tat bıraksın amacı taşıyabilir.

acizlik kavramı içersinde demlenen hede hödö ekşi sözlük kopyası olmasından kaynaklanabilir. evet hede hödöyü bir çoğumuz burada görmüş olabiliriz, lakin bu ikiliyi sıkça kullanıp dilimize pelesenk eden ekşi sözlüktür.

ve* hede hödö tabirin caiz olduğu yıllarda abidik ile gubidiğin halı saha maçı yaptığı tanımlardan çok daha hoş çok daha keratadır.

ben ahmet dursun için ne diyim ki, dövmesini göstermek için formasını çıkartınca sarı kart alan futbolcu. oldu mu? oldu diyenler olacak tabi o adam zaten futbolcu anam bunu bilmeyen başlığı biraz okuduysa anlamıştır bunu zaten. al bak bir de buna bak " sarı kart aşığı pascal nouma'dan daha çılgın hede hödö." hede hödö yerine isteğine göre o an sinirliysen küfür koy hakaret koy, mutlu sempatik bir insansan, pıtırcıkde sevgi kelebeği de stresliysen, gol makinası fotokopi golcüsü de, kısa lafın uzunu ne istersen de.

hede hödö'nün bir kullanım alanı da budur aslında, yani sana bıraktım ben okurken ne hissediyorsan öyle olsun der gibi. sayfa sonuna gelip de "maria donunu yarıya indirsin diyorsan sayfa 250ye, indirmesin kevine versin diyorsan 125 e geç." diyen kitaplar gibi.
acizlikten ziyade vurdumduymazlıktan gelir. Herşeye anlam yükleme takıntılı yurdum insanı(ki bu da kendi kategorisinde hede hödö grubuna dahil edilebilir.)herşeyin anlamını yitirdiği günümüzde,içi boşaltılmış onca elzem mevzuyu sorgulamak dururken zavallı minicik hede ve hödö ile niçin uğraşır ki? Aslında üç noktadır ki,müslüm baba tarzı "adını sen koy" a getirmektir konuyu. sonuçta kendisini ailecek beğeniriz ve de,var mı ulen kullanırız da...