bugün

doktorlarda görülen bir tür psikolojik rahatsızlık. bilmem ne fobia idi ama, unuttum.-süper tanım. bu yüzeysel tanım, gerçek tanrıcıklar aşağıda.-

taraflar din, iman, ateizm, metafiziksel mevzular üzerinden fikir teatisine soyunduğunda, dinsiz ve kitapsızın-tanımdır hakaret değil-bakış açısı ile dine inanan birinin kafasında olduğuna inandığı örümcek ağları sebebiyle beraberlik dahi sağlayamayacak bir mağlubiyetle başladığından; karşı tarafın sorgulama, analitik, bilimsel veriler, akademik çalışmalar, teoriler, güzel sözler-uzar bu-ışığı gibi görünen derin karanlıktaki aydınlığının ardından beliren tanrısal duruşu da bir iflah olmazlık, kulluğu reddederek tanrılığa soyunmuşluktur.

ot kafalı, bok kafalı, et beyinli, örümcek kafalı, bağnaz, yobaz ve daha birçok şerefsizce söylemle saldırıp inananlara ve ardından; barış, sevgi, kardeşlik,[egalite, liberte, fraternite-ah size ben ne diyeyim ben uzmanın yandan yemişi kör alimler-]teraneleri ile hafif nurcu hoşgörüsünü alttan verip medeniyet gösterdiklerini zannederler.

bunlara göre müslüman, araştırmaz, soruşturmaz, test etmez, kıyas bilmez. böyle düşünerek baştan bir kesin değişmez hükme vardığın için asıl kör cahil başta olmak üzere ve yukarıda bahsi geçen sıfatları salt bunu araştırmadan etiketlediğin için hak eden kişi sen olursun. e öyle; determinizm budur. sonuca tikelden, parçalarından varılır. biz inananlar da tümelden aşağıya iniyoruz. "kun fe yekun" derken bizler, siz "büyük adammış" diyorsunuz. büyük adam iddiasına sahip kılınmış kişi bizlere göre sadece yaratılmışı keşfeden kaşif size göre ise, tanrımsı insan.

insan pozitif ve sosyal bilimler konusunda gelişip aydınladıkca, çevresini bir alt sınıfa iter. bilmeyenler-geçmiş çevresi- ona göre öğrenmesi/gelişmesi gereken cahillerdir artık. aynı sınıf ya da ideoloji içerisinde olmak bunu değiştirmez. onların gerçekleri gelişen birey ile aynı minvalde olsa da kendisi öğrendikleri ile diğer benliğini çoktan onların yanında bırakarak bir üst merhaleye geçmiştir. bizler-müslümanlar-buna nefs diyoruz.

bu coğrafyada din de, komunizm de, diğer ideolojiler de babadan oğula devreder-aslında default gelir-. yani, bir müslümana "babandan aldığını dümdüz yaşıyorsun" diyemezsin. dersin de, o da sana "sen de bu ananevi yapının bir parçası babadan oğula miras ideolojiyi almış taşıyorsun ve bu halinle sorgucu, sualci, araştırmacı olsan ne olur. babanın fikirlerine yeni ne kattın? 6.filo'ya savurduğu küfürlerinin hikayesini dinleyip durdun." der.

hülasa, tanrı olmak kolaydır da kul olmak çok zor. müslümanlar, siz boşverin bunları ak göt kara göt çıkacak maverada ortaya. zaten ben de ne diye yazıyorum ki; işim yok, zaman geçiriyorum.-yeri geldiğinde monolog güzel şey-