bugün

merabayın, (bkz: avans teminat mektubu/#5106613), (bkz: geçici teminat mektubu/#5121459) ve benzeri reel sektörü ilgilendiren entrylerime ara vermemden dolayı, halkın geri dönmem için yaptığı baskıdan, evimin önünde kurduğu kamptan artık evden çıkamaz oldum. yine de benim de bir hayatım var dedim, direndim. #direnveefsaneolredwine diye destek çıkanlar da oldu. ama bu kadar ilgiye kayıtsız kalamazdım. biraz da gülelim tadında, biraz da hukuk yapalım diye geldim tekrar.

öncelikle ayni haklar'ı 2'ye ayıralım. ayni... haklar... öyle değil tabii ki. "mülkiyet hakkı" ve "sınırlı ayni haklar" diye. işte, her ortalama zekaya sahip iyi niyetli 3. kişinin de anlayabileceği gibi, bu başlıkta siklenmeme rekoru kıracağım. pardon ya:(( inci'nin yan etkileri. işte aylarca burada olmamamın sebebini de öğrenmiş oldunuz. devam edelim. bu başlıkta, 2. kısım olan sınırlı ayni hakları anlatacağım.

mülkiyet hakkının sahibine verdiği tasarrufta bulunma, kullanma ve yararlanma haklarından kullanma ve/veya yararlanma'yı veren haktır.

3 tanedir. sonra onlar kendi içinde 3'e 4'e ayrılıp 5'e falan birleşirler. onu da bedava anlatamiciim. değirmende ağırtmadık bu saçları.

1- irtifak hakkı
2- gayrımenkul mükellefiyeti
3- rehin hakkı

hayden selametle.