bugün

görsel
Ötv si, ülkeye girişinden fazladır.
Almanları zengin etmekle kalmıyormuşuz. Devletimizi de zengin ediyormuşuz. Anlaşılan o. Ee ne güzel işte.

--sıfır km arabaya binmek için elin almanına 103 bin tl kaptırırken ses yok. 154 bin liracık.. vergiyi öderken feryat figan...

bağrınmayınız o kadar paranız emin ellerde.. yabancıya gitmiyor... Devletin kasasına giriyor. O parayı veren, öbürünü de verir. Kimse sizi zorlamıyor illaki sıfır araç alın diye. 2. El dolu araç var. Wolksvagen e binmenin de bir bedeli var. Sonuçta audi mercedes bmw ayarında alman harikası bir araç yani...
Biri şu yukarıda yazan sığırı alıp otlatsın.
Başlığa gelirsek, devletin yerli üretimi baltalamasının en büyük nedenidir. Elalemin ürettiği arabanın, satış fiyatından çok vergi kazandıran bir uygulamaya devlet neden evet desin.
o kadar para yabancıya gidiyor, nasıl mı ?

devlet passat aldığında 150 bin sokuyor sana. sonra bir köprü yaptırıyor bir yabancı şirkete. ( ki bu şirket genelde sevgili passat'ımızı da üreten ülkenin şirketidir ) .

sevgili devletimiz diyor ki, bu kadar araç bu kadar para garantisi veriyorum sana. sonra ne oluyor biliyor musun ? o kadar araç geçmiyor. sonra ne oluyor, devlet sana passat'tan soktuğu 150 bini bu köprü taahhütü için o şirkete veriyor.

yani sığ beyinli arkadaşım, evet o para bize kalmıyor. devlete yarar sağlamıyor. devlet seni sikiyor, o şirket de bizim devleti sikiyor. kapiş ?

Edit: yan sanayimiz gelişmiş diye övündü ya la adam. Oğlum bunu dışarda bi yerde söyleme ciddiye alıp taşak bile geçmezler senle asdfghjkgd.
Neden yerli araba yapalım ki? Ehe... Biz almanlardan daha çok kazanıyoruz.
passat mı çekeyim yanlarına tepkisi verdirir.
Uleyn motorumun Kurma kolları, motor hariç tüm markaların bütün parçalarını türkiye üretiyor. Hatta yine motor hariç ferrarinin bile tüm parçalarını istanbulda pietro fontana da üretebilecek kadar sanayimiz gelişmiş durumda. Çakallar ne konuşuyonuz yırtık dondan çıkar gibi bilip bilmeden.

Edit: düzeltiyorum o bahsedilen firma ferrari adına türkiye de üretim yapan italyan türk ortaklığı olan bir firmadır. Yan sanayi filan da değildir.
Biri yukarıdaki sığıra yine söylesin, parçaları sana ürettirmelerinin sebebi senin sanayinin gelişmiş olması değil, ucuz iş gücün.
Adam araba yapıyor 103 bin tl kazanıyor, bizim devlet bi bok yapmadan aynı arabadan 150 bin tl kazanıyor. Güler misin ağlar mısın amk.
lan adam motor hariç tüm markaların parçalarını türkiye üretiyor diye seviniyor ama niye türkiye de üretildiğinin sebebini bilmiyor amk.bende bu eşşekle aynı ülkede yaşıyorum beni marsa götürün bırakın orda kalıyım amk.
Senin işamdaların uluslar arası sermayenin kölesi olarak para kazanmayı tercih ettiyse bunda hükumetlerin suçu yok kimse Kusura bakmasın. Devletin bizzat yetkililerince Tofaşa teklif edildi yerli araba üretmesi için. Kabul etmediler. Etmezler tabi önce fıat ın onay vermesi lazım. Bu işler böyle.

Bizde herşeyi üretebilecek kapasitede usta da var mühendis de var. Mercedes te çalışan türk mühendisleri de bilmezsiniz tabi. Globalleşme masalı altında tekelleşen dünya ekonomisinde güçlü olmak için sadece bilgiye ve teknolojiye sahip olmak da yetmiyor. Bu işe kanalize olmak gerek. Kim uğraşacak onca mesele varken ?