bugün

Süleyman Seba = Beşiktaş. Net. Allah rahmet eylesin.
Beşiktaş'ın önemli başkanlarından dün vefat etmiştir.
nur içinde yat büyük başkan.
futbolcu maaşlarını ödemek için evini ipotek ettiren insan, rahat uyu büyük başkan.
çocukluğumun 3 kahramanından biri. düne kadar sadece o hayattaydı.

artık o da yok. çocukluğum öldü.

"beşiktaş'ı üzmesinler"
beşiktaşın efsane nesiline son anda yetişmiş biriyim, 3 sene şampiyonluğun son döneminde 9-10 yaşlarında falandım, maçları da hatırlıyorum.
bu nesil dağıldıktan sonra altyapıdan aynı kalitede oyuncu gelmedi, o dönem ekonomik darboğaz da var, rakipler bomba transferleri patlatırken, biz ahmet dursunu zar zor son dakika alıp, uefada bir israil takımıyla oynadığımız (adı galiba hapoel tel aviv'di) maça lisansını yetiştiremiyoruz. istanbul'da 1-1 berabere kalıyoruz, rövanşta israilde ahmet dursun yardırsa da gol atamıyoruz, 0-0 bitiyor maç ve eleniyoruz.
işte bu elemeden sonra başladı negatif tezahüratlar, parlak geçmiş unutuldu ve futbol endüstrisi yedi seba ve onu eleştiren tribünleri.
15-16 yaşındaydım, maalesef ben de ankaradaki maçlarda tribünde ahmet dursun seba gitsin diye bağıranların arasında, kanımız kaynıyor, zaten olgun bir düşünce sahibi olmak zor.f.bahçe ali şen ile medyatiklikte tavan yapmış, gs efsane takımını kurmaya başlamış yavaş yavaş.
şimdi bakıldığında ne büyük bir başkanmış anlaşılıyor. kurduğu efsane takımın çoğu üniversite öğrencisi olmasına rağmen hep hakim olmuş onlara, baba gibi sevmiş futbolcular, kimse sansasyona karışmamış.
özür dilerim başkanım, gençtim, toydum görmedim büyüklüğünü, önemini. Allah mekanının cennet eylesin.
türk futbolunun Yaşar usta'sı öldü. mekanı cennet olsun.
seni çok özliycez be seba . sen beşiktaşlılık duruşunu öğrettin bize . küçükken 3 haftada 1 kesin konuşurduk seninle . çok fotoğrafımız var beraber . ama ben o zaman küçüktüm . önceden gülümseyerek baktığım fotoğraflara şimdi hüzünlü bakıyorum . seni unutmayacağız.
Gitme güzel insan gitme büyük başkan..
vefat etmiştir, necip fazıl'ın mısralarını cebinde taşırmış..

--spoiler--
Medyadan her zaman uzak, ancak gazetecilere de bir o kadar yakın bir isimdi Süleyman Seba... Belli aralıklarla buluşurduk. Buluşmalarımız adı “Dostlar Sofrası”ydı...

ilyas Namoğlu’nu herkesten ayrı tutar, Faik Gürses’e ne kadar kızsa bile yanından ayırmazdı. Coşkun Türk manevi evladı gibiydi. Bilal Meşe’yi “Ulan sakal” diye anar, ama toz kondurmazdı. Necil Ülgen’i, “Sen Laila’ya, biz yaylaya” diye kızdırır, Mehmet Demircan’ı da, “Çipşan (Şişman)” diye severdi. Can Uyguç ile Engin Verel ise onun bam teline dokunur, eski sevgililerinden dem vurup, tepesini attırırdı!

Dostlar Sofrası’na zaman zaman Rauf Tamer, Fikret Ercan, Tufan Türenç, Doğaner Gönen gibi ustalar da uğrardı. Aziz Yıldırım, vefatına kadar Özhan Canaydın, sonrasında da Sadri Şener, gazetecilerle bu kadar sıkı fıkı olmasına şaşırsa da, Süleyman Ağabey’in güvenine bakarak, birçok sırlarını anlatırlardı. Gerçekten de orada olan, orada kalırdı.

işte yine böyle bir Dostlar Sofrası’nda Süleyman ağabey cebinden çıkardığı kağıt tomarlarının içerisinden birini çekip bize okumuştu:

“Cenazemde olmasın çelengim, top arabam
Tabutumu taşısın, dört tam inanmış adam”

Çok sonra öğrendik ki, Necip Fazıl’ın bu iki mısrası, Süleyman Seba’nın sürekli cebinde taşıdığı vasiyetiydi.

http://www.sporx.com/sule...-iki-misra-SXHBQ400518SXQ
--spoiler--
"Türk futbolunun bir değeri daha gitti. Arkasında taraflı tarafsız milyonlarca duacı bırakarak." Sözlerini hakeden insandır.
şimdi sen gittin ya büyük seba, bizim türk sporuna dair tüm umutlarımız da gitti. ortada at hırsızları gibi kavga eden adamlar başımızda bizi düşmanlığa sürükleyip senin tabirinle "herkesi her zaman aldatmaya" çalışıyorlar. seninle beraber, bir galatasaraylı olarak beşiktaşlı kardeşlerimle kol kola maç izleme ümidim de gitti. seninle beraber, bizden de bir parça gitti büyük seba. yeni stadda belki ilk golü atamayacaksın ama, en güzel yerinden izleyeceksin o golü, ve o en güzel yerde, iftihar edeceksin seni unutmayanları görüp. mekanın cennet olsun büyük adam. sen taçsız krala, leftere, baba hakkıya selam götür; biz burada olduğumuz sürece, siz de yüreklerimizden maçları izlemeye devam edeceksiniz.

son olarak; "ahmet dursun seba gitsin"cilerin de ta amına koyayım.
efendi bir havası vardı onun başkanlığı döneminde; takımın, oyuncuların, taraftarın. sonra transfer takımı yapmaya karar verdi birileri beşiktaş'ı. seba gitti. ahmet durdu.

zarif insan.
beyefendi tavrıyla ben dahil milyonlarca insanın sevgisini saygısını kazanmış olan büyük insan. ölümsüzdür artık kendisi.
Efendi kişiliği ile tanınan güzel insan, Huzur içinde yatsın.
türkiye'ye kulüp başkanlığını öğreten adamdır. zengin başkan olmadan da bir kulüp nasıl kalkındırılır nasıl yönetilir cümle aleme göstermiştir. kendisi efsanedir, efsaneler ölmez.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
görsel
mevcut takım başkanlarının örnek alması gereken insandır/adamdır.
Ölümünün ardından hatırlayacağımız güzel bir sima ve saygınlık dolu bir geçmiş bırakmıştır. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın.

Bugün futbolu yönetenler dahil bu ülkenin vitrininde olan herkesin 'Süleyman Seba'yı örnek almasını ve kirlenmişlerin bir an önce ülkemizin temiz geleceğinden ellerini çekmesini temenni ediyorum...
ölümüyle üzmüş olan efsane. ülke bir değerini daha kaybetti, toprağın bol olsun güzel insan...

zöge: eksilenmesini anlamış değilim.
mekanı cennet olsun. Türk sporunun yüz akıdır. Yıllar sonra büyük emeğiyle şampiyon anadolu takımının Büyük başkanı ibrahim yazıcı öldüğünde küfürler eden beşiktaşlılar kadar aşağılık olmayacağım.

allah rahmet eylesin.
optik başkan ile yeniden buluşmuş beşiktaş tarihinin en büyük başkanı. daha da gelmez Seba gibisi ne Beşiktaş'a ne Türk futboluna.

bir barikat daha devrildi endüstriyel futbol önündeki.

optik ile birbirinize iyi bakın; oralarda bizlere yer tutun güzel insanlar.
Onceki nesiller sansliymis;
Baba hakki, Baba gunduz, Lefter, Metin abi, Suleyman Seba.
Bizim payimiza da aziz yildirim dustu, tupcu dustu.
futbolda renkleri ortadan kaldıran , büyük insan.
efsane insan.

(bkz: efsaneler ölmez)