bugün

bugün nuray mert'e uygulanan bu faşizan zihniyetin altında yatan neden yine kişiselleştirme kategorisinde ele alınır:

"Başarı ve başarısızlıklar kişilere yüklenirken, “düşman” da kimi zaman hedef gösterilen kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. “Talabani, Barzani, Zana, Baydar haindir.”, “APO öldürülmelidir” gibi yargılar bu duruma örnek verilebilir."
kürdistan'da yaşananlar hakkında kullanılan faşizan dilin nedenlerinden biri de kişiselleştirmedir:

"Tüm olanlar için başbakanı ve hükümeti suçlayan yorumlar da kişiselleştirmenin örnekleri arasında sayılabilir. Diyarbakır'da yaşananlara ilişkin hiçbir politik-siyasi analiz içermeyen bu yorumlar, konuyu sadece “devlet iktidarının korunup korunmaması” veya “terörün bastırılıp bastırılmaması” ölçütleri içerisinde ele almış ve var olan hükümeti ve başbakanı, “yetersiz kaldığı” için eleştirmiştir"
faşist zihniyetin nedenlerinden biri de şu şekilde açıklanmıştır:

"Otoriter saldırganlığa yol açan nedenlerden biri de bu örnekte de karşımıza çıkan, itaat etmeyene yönelmiş nefret olmuştur. “Huzuru ve güveni bozmak”, “kendi başına buyruk olmak”, “asker vepolise karşı gelmek” yorumlarda tepki duyulan öğeler arasındadır"

itaatkar olmamak insanların faşizan eğilimlere yönelmesine neden olan faktörlerden biriymiş.
Bu aralar susmuşlardı, artık karpuz kapuğu gelmiştir akıllarına. Haydee.
ütopyaya hayır zihniyetiyle komünistlere saldıran faşist zihniyet şöyle açıklanmıştır:

"Özellikle yüksek puanlıların, her türlü ütopyacı düşünceyi ve hayali reddettiği görülmektedir. insan gerçekçi olmalıdır; ancak burada dile getirilen gerçekçilik, nesnel bir yargılama zorunluluğuna değil, insanın var olanın ezici üstünlüğünü kabullenmesi ve her türlü hayali bir tarafa bırakarak “kendisini toplumsal makinenin bir uzantısı” olarak görmesi gerekliliğine gönderme yapmaktadır (Adorno, 2003: 185)."
28 mart 2006'da 4 pkk'lının cenaze törenleri sırasında başlayan gösterilerde, göstericiler ile polis arasında başlayan çatışmalar ile ilgili internette yapılan yorumları inceleyen akademik bir çalışma yapılmıştır. hiç kuşku yok ki, sözlükteki kürtlere, ermenilere, devrimcilere.. kısaca muhalif eğilimlere yönelik faşizan dilin altında yatan eğilimler de bu araştırmanın sonuçlarıyla bizlere bir ip ucu veriyor.

"Politik Düşüncenin Biçimsel Bileşenleri:

a. Bilgisizlik ve kafa karışıklığı(%32)
b. Politikada çarşaf liste halinde düşünme ve kişiselleştirme(%21)
c. Yüzeydeki ideoloji ve gerçek görüş(%1)
d. Sahte tutuculuk(%1)
e. Gasp etme kompleksi(%17)
f. Başkan, bürokratlar ve politikacılar(%29)
g. Ütopyaya hayır(%2)
h. Yoksullara acıma yok(%1'den az)
i. Toplumsal değişim yerine eğitim(%4)"

toplumsal değişim yerine eğitim kısmı oldukça dikkat çekicidir. kürt sorununa karşı eğitim şart çözümünden öteye gitmeyen yaklaşımlara cevap:

"Görüşmelerde, politik düşünüşe ilişkin bir diğer temel özellik, görüşmecilerin eğitime yaptıkları aşırı vurgu olmuştur. Böyle bir vurgu, “politik bir eğitimin istenirliğinden çok”, çoğu zaman var olan toplumsal ayrıcalıkların rasyonalizasyonunu gerçekleştirmek üzere kullanılmıştır. Adorno'nun “eğitim şakşakçılığı” olarak tanımladığı bu durum, ancak insanların eğitilmesi durumunda demokrasinin tam olacağı anlayışıyla desteklenir. Böyle bir düşünce ise, kendi ekonomik durumları nedeniyle toplumsal değişime acilen ihtiyaç duyan kişileri politik etkinliklerden dışlayıcı niteliktedir (2003: 194-197)."

http://ilef.ankara.edu.tr.../dosya/1306322896ki05.pdf
türk usulü mastürbasyon ile kendini tatmin etmeye çalışan ve ırkçılığın dayanılmaz hafifliği durumuna ciddi anlamda duçar olmuş zihniyettir.
her ortalık sakinleşmeye yöneldiğinde saçma sapan başlıklar açarak sözlükte ki bir çok insanın mensup olduğu ırkla alay edenler (ateist değil iseler) bilsinler ki onları farklı bir allah yaratmamıştır.eğer benide bu başlığımdan ötürü yaftalayacaksanız, ben dinci değilim, kürt de değilim ben insanım sadece.
insanın nasıl davranması gerektiğini öğretmek gibi bir derdim yok elbet. ama bugün malesef insan ile, insan taklidi yapanlar arasında çok fark olduğunu kabul ettirmek zorunda kaldım beynime.
eline ne geçiyor aşşağılama yaparak?
babandan duyduğun azarların psikolojin üzerinde ki ters etkilerini böyle mi imha ediyorsun.
bence, sanal alemde ki teröristsin sen. başkalarının yaşamlarına karşı, faşizan bilgiler empoze edilererek oluşturulmuş beyne sahip, bir yok edici değil ama bok edicisin. herşeyi bok ediyorsun kardeşim anla artık. dünya da sadece senin ırkın yok başka milletler de var ve o milletler kendilerine sorularak "o millet" olmadılar.
onların da, senin de, benim de seçeneğimiz yoktu ve tek ortak amacımız vardı o da yaşamak.
ama sen onun yaşamasına bile karşıysan o adamın aldığı her nefesin ardında ki çaresizliği anlayabilirmisin.
yaşam da anlamaktan geçer, fakat bunun için faşizanlıktan arındırılmış ergin bir beyne sahip olmak şarttır.

edit: istersen sabaha kadar eksile...