bugün

nh buraya yazdigim.. erinmeyip kalibimi bastigim geronimoca tespit.
su milyonlarca insan icinde** bi tane mi soyle akli basinda, esprinden anlayan, zekasindaki piriltilar kilometrelerce oteden farkedilen, bilgili mi bilgili, egitimli mi egitimli.. adam cikmaz ya!
onca girilen bilgiden kaci birincil kaynaktan merak ediyorum. cogu.. coooguu yirtma yapistirma. bisey soylicen mi arastir, bil, soyle. canimi ye.. ama yarim yamalak, ustelik malumu ilamdan yada onceki entry'i tekrardan ote gidememis binlerce entry..
hani buyukler der bilirsiniz; bir seyi biliyosan soyle ibret alsinlar, bilmiyorsan sus adam sansinlar. bu boyle su sozluk tavanina asilasi bisey.. uzun suredir bir suru yazar gundeme getiriyor sozlugu copluge cevirdiler, sol frame'e tecavuz ettiler vs diye.. dogru da kimdir bu adamlar.. ben mesela genelleme* yapip herkesi sucladim.. birileri daha kibar olup icimizdeki irlandalilar uslubu takinir.. o da olur. ama kim soyluorsa ve ne sekilde soyluyorsa soylesin, kulak kabartilasi bi tespit. hal icler acisi.......

su sozluge girdigimden beri ne ogrendim.. bunun cevabini vermeye korkuyorum. peki gulmedik mi guldum elbet. ama az.. soyle budur! adamdaki espri anlayisina bak, idrak duzeyine bak, kivrak zekaya bak, bilgi seviyesine bak, ona bak buna bak.. bakcak hicbirsey bulamadim ya. sinirli miyim sanki.. yok bugunku sunumu batirmamla ilgisi yok olayin. yani cok yok.

e peki hanim apla naaptin sen ya? yeni mi idrak ettin? sozluk catisinda nicedir barinmis, kariyerinde bunca yukselmisken*.. simdi nerden icab etti derseniz.. derim ki climax'e eristim demek ki (bkz: dank etmek). oyle bi nokta ki bu boyle cumle salatali entryler girdirtiyo insana iste. okuyana da yazana da eziyet nevinden.naparsiniz..

ya sev ya terket tekerlemesiyle karsima gelecek genc nesillere siz yokken biz vardik demek, kendilerini puskurtmek isterim. Ancak eskilerden dil uzatanlar olursa calismadim bise diyemem simdilik. lakin dusunur arastirir, ne bilim bir bilene falan danisir gelirim.. evet yaparim bunu. onlara da cevap veririm helalinden.*

sozlugu arkadaslik sitesi sanan zihniyet'in bir temsilcisi oldugum gelmesin akillara zira derdim bu deil. hic de olmadi.. da yaziyoruz surda kardes kardes.. bunye birseyler ogrenmek, birseyler paylasmak, olaylarin farkli bakis acilarindan enteresan yorumlarini izlemek, gulmek eglenmek vs istiyo.

peki olup bitenle bu beklenti bir yerlerde bulusuyor mu.. pek oyle gorunmuyo.. simdilik paralel gidiyorlar.

Hm bu kadar icerik yoksunu entryler sozluk yuzeyini kaplamisken, sozluk yonetiminin dilbilgisi kaidelerine, noktalama isaretlerine, dilinizin ne kadar ozturkce olduguna vs fazlaca odaklanmasi ne kadar yerinde bi tavir.. bilmiyorum.. dogrudur sorguluyorum. elbet dil duzgun kullanilsin. Guzel turkcemiz ari olsun duru olsun vs de. Burasi bir edebiyat dergisi degil. Burasi dilin hafiften formal yapinin disina ciktigi, cogunlukla konusma dilinin hakim oldugu bir cografya.. ha su dogru hem icerik bombos, hem dil kabus olunca, neresinden tutsan elinde kaliyor da e bari derdini dogru durust anlat aslanim tavri hasil oluyo bunyede.. yoneticilerin bu konudaki hassasiyetine bu sekilde bir anlam yukleyebiliyorum kasinca. Ama eksik buluyorum bu tavri.. yetersiz.

sozlerime son verirken bana tum bu soylediklerimi yalatcak birileri varsa.. ki vardir.. lutfen varolsun hatta.. kendilerini kucak dolusu tenzih ediyorum. * ancak umitsizligimi de gizleyebilecek durumda degilim. Zira tanrinin bildigini kuldan saklayasim yok an itibariyle.
(bkz: hizini alamamak)
(bkz: SÖZLÜKTE KAFA DENGi ADAM ARAMA BUTONU)