bugün

bursa daki ikinci el kitap piyasasının kalbi diyebileceğim yer.
bursa, heykel'de bulunan iş merkezi.
giriş katının bir üst katında orjinal dvd leri ucuza alabileceğiniz bir yer olan mekan
bursa'nın sahafçılar çarşısı gibi görülse de kitap sayısı ve çeşitliliği açısından pek zengin sayılmaz.
Bursa Heykel meydanında bulunan en eski iş hanlarından biri. bol miktarda 2. el kitap alım satımı yapılan esnafların yer aldığı, öğrencilerin uğrak mekanlarından biri.
bursa'da eskiden kitapçıların bulunduğu ve aradığınız her kitabı bulabileceğiniz heykel'deki pasajın adı. eskiden diyorum zira bugün gittim gördüm kitapçıların pek çoğu kapanmış, hala açık olan sahaflarda dandrik kitaplar mevcut, aradığınız hiç bir şey yok. dükkanların çoğunu kürt ve tarikatçılar ele geçirmiş. üstelik kitap ararken sidik kokusundan bayılmak da mümkün.

kitap için kalkıp taa istanbul galatasaray'a gitmek gerekecek anlaşılan.
yaşı +25 olup da bu iş merkezini bilmeyen, içine girip kitap, defter almayan, bulunmayan bir kitabı aramayan yoktur Bursa ahalisinde. özellikle lise hayatının başlamasıyla, okulun ilk haftasından başlar sönmez ziyaretleri. hele de hazırlık öğrencilerinin bulunmayan, bulunduğunda da avuç dolusu para istenilen ingilizce kitapları için bire birdir. yurtdışından siparişle getirtilen bu kitapları, sönmezde yarı parasından da ucuza bulmak mümkün olurdu çoğu zaman ve zaten bu döngünün ruhunu içinde hisseden insan da sınıf geçilir geçilmez o kitapları yine sönmeze götürür bir sonraki sönmezci gencine ulaşması için. sonra lise biter, üniversite kitapları için altıparmak burç pasajı mesken tutulsa da, d&r tayfası olamadığımızdan kitapçımız yine sönmezde ki sahaflar olur. eğer tanınan bir müşteri iseniz; basımı yapılmayan ve piyasada bulamadığınız bir kitabın siparişini verdiğiniz de o kitap sizin için bir şekilde bulunur ve size ulaştırılır. ayrı bir güzeldir sönmezde ki o tıklım tıkış dükkanlarda istiflenen kitaplar, sanki canlıdır, sanki birşeyler fısıldar kulağınıza. işte bu yüzden, yaşınız kaç olursa olsun sönmez sizin ve bir neslin uğrak mekanıdır.
98'da falan en alt katında arka tarafında köeşede bi metal müzik market gibi bir şey vardı ama adını bir türlü hatırlayamadım neydi neydi diye düşünüyorum bulamadım. hey gidi ilk kasetimi oradan almıştım. vitrin tarafı boydan boya kaset doluydu. kitapçılara gelince değişik bir havası vardı yığınla kitap vardı çeşitlilik yoktu ama havası vardı. şimdi geçenlerde bir uğradım bir kaç dükkan kalmış eski tipte diğerleri oldukça moderen bir hal almış.
10 senedir yaşadığım bursa'da, gitmemiş olmaktan utandığım yerdir. yermiş.
ya ne güzelmiş, raf raf kitaplar doluymuş her bir yanı. üstelik birilerinin hatıraları olan kitaplar.
hani üzerinde birinin aşkını karaladığı, birinin çay bardağının kalça izinin çıktığı kitaplar.
her sayfası 2 ayrı hikaye anlatan cinsten romanlar...

çok sevdim, çok.
istanbuldaki akmar pasajını hatırlatan yerdir.
görsel
adını görünce direkt tıkladığım başlık.

bu pasajın alt katında bir rock store vardır. sırf o rock store'a gidebilmek için pasajı saatlerce aramıştık.
alt katlarında sahafların olduğu yer.
istediğin kitabı burada bulursun evet istediğin kitabı.
hemen aşağısında inegöl çarşısı vardır bir de.
maalesef eski havası kalmamış bir zamanların alışveriş merkezi şimdinin atıl iş hanı, çarşısı. ilk açıldığında alışveriş merkezi olarak açılmış hatta bursa'daki ilk yürüyen merdiven buradaymış. bursa'Nın en merkezi yeri heykel meydanın inönü caddesi ve setbaşına uzanan atatürk caddesiyle kesişim noktasında bulunur. ilkokul, lise yıllarında ders kitaplarını temin etmek adına epey arşınladık merdivenlerini. Sonrasında ise 2. el roman/kitap aradık durduk. kitapçıların dışında pc/konsol oyunlarının satıldığı bir dükkan ve giyim mağazaları bulunur.
bir bir kapanan ve halihazırda kalanlarının da kpss/ders kitaplarına eğilmesi neticesinde aradığınız farklı özellikteki kitapları bulacağınız kitapçı yok denecek kadar azdır. bu gidişle onlar da yarına kalmayacak gibi duruyor. temin kolaylığı ve ucuza getirmek amacıyla çoğunlukla internetten alıyorum kitaplarımı bu yüzden kendimi de suçlu sayıyorum biraz. arada yine gidip bir göz atıyorum aradığım ya da dikkatimi çekecek bir kitaba rastlarım belki diye.

youtubeda bulduğum şöyle bir video var ilgilenenler için nostalji kokuludur:

https://www.youtube.com/watch?v=bh_N6mc22js
Bursa’nın merkezinde bulunan okul kıyafetinden her türlü kırtasiye malzemesine kadar aradığınızı rahatlıkla bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi.

Alt katı eski sahaf kokusunu yitirmiş, nostalji dokusunu kaybetmiş yerine bestseller kitapların aldığı bir yer haline gelmiş. Aradığınız kitabı güçlükle buluyor veya çokça eskiyse hiç bulamıyorsunuz.

Asa kitabevi bulunduğu yerini masal kitaplarının hakim olduğu bir dükkana devredince benim de yolum pek düşmez oldu.