bugün

birleşmiş milletlere göre 2014 yılında ölen mülteci sayısı 4bin 868 kişi. buna 2015 ve 2016 şubat ayı rakamlarını da ekle, epey insan yapar.
bu kadar insan kaçma yerine savaşmayı, mücadeleyi seçip de ölseydi daha onurlu, olmaz mıydı? kaçmakla, savaşmadan yenilgiyi kabullenmiş ve kaçak olmuyorlar mı? kaçtıkları ölüm onları yollarda zavallı bir şekilde yakalamayacak mı sandılar da kaçışı seçtiler böylece?
savaşmayı seçselerdi daha onurlu bir ölüm yolu olurdu bence. ölüm zaten pusudayken kaçılacak kader ne ki?
herkes türkler kadar kahraman olamıyor maalesef. bırakın bu da bizim şanımız olsun. benim anneannemin annesi yunanlar'dan korktuğu için terliklerini koynunda saklarmış ama hiçbir zaman izmir'i terk etmeyi düşünmemişler.

Benim üzüldüğüm ölen bebekler ve suriyeli mültecilerin faturasının bu halka mal edilmesi.
el kapılarında zebil olmaktansa çıkarları için birleşenler kendi yurtlarının sınırlarını değiştirme pahasına yurdunu ve onurunu korumuş olurdu.
çeşitli olası sonuçlardan oluşabilecek bir ihtimal demetidir. ancak tüm ihtimallerin toplamı bir gerçek etmez.

ama mesela suriyelilerin yerlileri kaçmasaydı bugün suriye cumhuriyet ordusu ile birlikte saha deneyimi yaşayan hazara gençler bu deneyimi yaşayamayacaktı. bu genç hazara kardeşlerimiz ordunun yanında fetihlere katılarak pişiyorlar. suriye'nin yerleşik halkı teröristlerin zulmünden kurtulduktan sonra bu arslan parçaları afganistan'a dönecek ve boklu taliban üyelerinin bağırsaklarını deşecekler inşa'allah... sonsuz nehirler ülkesi afganistan'a cansuyu olacaklar.

şu hayatta hiçbir şey boşuna değil vallaxi.
Ben olsaydim

Hic gormedgim sularin icinde olmektense,elin hiristiyanindan meded umaktannsa,onun bunun elinin altinda ezilmektnse orda vatanim icin,cocuklarim icin torunlarim icin ve daha cok mabedime nahmerem eli degmemesi icin savasirdim.
diğer ülkelerin oyunlarını bir nevi bozmuş olacaklardi. Şu an ülkeleri bölünmüş ve sömürülür halde.
kaçanların %70 i çocuktabn oluşuyor. uyandırayım. açık ve net.
Misket bombalarına can mı yeter daha çok ölüm ,daha çok dram olurdu ama dünyanın hakimleri insansılar bunu sadece bir istatistik olarak görecekti.
Ic savas ic savas ic savas ic savas

Dedginiz sey ingiliz feansiz kisacasi batıl ajanlar misyonerler tarafindan baslatlan ve saf hödük insanlar tarafindan devam etirilen seydir kimse kimseyi yemesin

Ic savas ic savas ic savas

Rusya neden orda? Rusya bunlarin ne kadar icinde veya Akdeniz neden savas gemisi limani oldu neden bazi ulkeler suriye ye yakin usler kuruyorlar
Cunku bu ic savasi onlar baslati insanlari ordan attilar kovdular muslumani muslumana kirdirdilar burdan kim kaarlı cıkıcak ? Cok merak ediyorum ins yanlis taraflarda kalmayız ve sirtimizdan vurulmayız.
2003 yılında amerikan askerine karşı koymadan teslim olmuş ırak askerinden hiç etkilenmedikleri, belki haberlerinin dahi olmadığı o aşağılayıcı duruma düşmemek için savunmada kalırlardı.
bir sürgün gibi ölmektense bir asi gibi ölmeyi seçerlerdi.

uzaktan maval okumak kolaydır, biliyorum. ama sonuçta öyle ya da böyle ölüyorlar. vatanını korumak için ölmek daha güzel bir ölüm değil midir?
üç milyon mültecinin yarısı yollarda heba olacağı yerde toprağına sahip çıkarken ölmesi daha hayırlı olmaz mıydı?
kesinlikle olurdu. vatanınla beraber onurunu, gururunu, namusunu ve hayatını kaybediyorsun çünkü.
vatanına göz koyanın ciğerini sökerek ölmek daha şereflidir.
güncel Önemli Başlıklar