bugün

ilk 2 entry mi ravenloft ve barovia başlıkları altına girmemin sebebi ravenloft serisine karşı olan aşırı sevgimdir. Ravenloft serisine karşı olan aşırı sevgimin sebebi ise işte bu isime sahip karakterdir.
Nikim olarak gururla taşıdığım bir karakter
Bir kere adamın tapılmıcak nesi var ki..say say bitmez.beni kızdıran dracula özentisi olarak eleştirilmesi.burda mantık hatası var.şu saatten sonra kim vampir karakter yaratırsa o da dracula özentiliğine girer..Beğenmeyenlerin kılıf bulma çabası bu.Sonuçta Dracula okumadım ama Dracula kadar orjinal bir karakter olduğunu düşünüyorum.

ikinci olarak ravenloft serisinin ana karakteri ve bana göre en güçlü,en akıllı,en sabırlı,en nerde ne yapması gerektiğini bilerek hareket eden karakter...buna istisna olarak sergei i öldürmesi olarak gösterilebilir.onu da yapmasaydı zaten leo ve adamları tarafından düğündeki herkes katledilecekti.Yani adam ne yapıyorsa var bir mübarekliği

Birinci kitapta jander ikinci kitapta(geçmişini anlatan kitap) leo yu üçüncüdede azalini dörtte de soth'u deviren ve elini öptüren yüce şahsiyet. Özellikle azalin gibi kendinden onlarca kat güçlü bir karakteri bile yeterince bozguna uğratır..

Strahd ın en zayıf noktası çok duygusal olabilmesi.Ama kitaplarda mümkün olduğunca kendine dezavatajına oalcağını bilerek bu zayıflını düşmanları göstermeme çalışmıştır.Ve nitekim başarmıştır da.

Ravenloft okumak isteyenler birinci kitaptan başladığında(Sislerin Vampiri) Strahd a yabancılaşabilir.Aslında ben Ravenloft okuyacaklara ikici kitaptan yani (Ben,Strahd,Bir vampirin anılarından) başlamaları gerektini düşünüyorum..

Sonuç olarak Strahd Barovia'nın mutlak lordudur.Ve kitapta da dendiği gibi mahkumudurda..
Ehh bir de tabi vampir olduğu için kan emmek zorunda.Strahd birisi kaşınmadıkça birisinin canını almaz kanını emmekten.Yeterini bilir. 1.kitaptaki birkaç istisna dışında.
barovia nın dehşetengiz vampir lordudur.öyle ki ülkesine sisler sayesinde gelen herkese (bkz: lord soth) (bkz: azalin) barovia nın tanrısı olduğunu ilan etmiştir.bazılarından tırssada belli etmemiştir gerekeni yapmayı bilmiştir.

hırsızlığa tahammülü yoktur.ülkesinde yaşayan herkesin tam bir sadakatle vergisini vermesi gerekmektedir.vergi kaçırmanın veya hırsızlığın cezası ise lord strahd ın kilerini süslemektir.tabi karnı acıkana kadar.

ayrıca bu lord kardeşimizin birde takıntılı olduğu uğruna ölümün kendisiyle pazarlık yapıp öz kardeşini öldürdüğü bir kız vardır.adı tatyana dır.bu kız sayesinde vampir formuna dönüşmüş sisler ülkesini kaplamış ve strahd ı kendi ülkesine hapsetmiştir.
yetenek olarak power word kill yapar bu dayı.
ravenloft dünyasının merkezi brovia da yasayan bir vampirdir.önceleri bir komutanken kardeşinin evleneceği kadına* aşık olması ve bu ugurda kardeşini öldürmesinden sonra bu lanete kapılmıstır.ve bu lanet sonsuza kadar sürecektir.