bugün

herkesin bildiği ve sempati duyduğu meksika $apkasıdır.
ayrıca brandy ve kahve ile yapılan bir alkollü içecektir.
bi'de bu isimle bir içki markası vardır; bazı ciks yerlerde bulunabilir.
Geniş kenarlı bir şapka. Meksika ulusal giysilerinden, geniş siperli bir şapka oluşundan dolayı siesta yapanları güneşten korur. (Sombrero,6.45 yayınları, editör notlarından )

Richard Brautigan'ın "Bir Japon Romanı" altbaşlığını taşıyan romanı. 6.45 yayınlarının Beat kuşağı dizisinin 13. kitabı. Birinci baskısı Ekim 2006'da yapıldı.
Romanın 56. sayfasındaki "Siyah" başlığını taşıyan bölümde (bu bölüm aynı zamanda kitabın arka kapak yazısıdır da) sombrero hakkında şu bilgiler verilir:
-gökyüzünden düştü
-büyüklüğü 7 ¼
-çok soğuk
-sombrero siyah renkte (şu ana kadar bu gerçeğin belirtilmemesi çok ilginç)
-Sombrero'nun soğuk olduğu biliniyor, fakat şu ana kadar gerçek derecesi hiç belirtilmemişti. işte: Sombrero'nun gerçek derecesi sıfırın altında 24 derecedir.
Bu soğuk bir Sombrero.

Ee, Japon romanı nerede? Diyenlere de alıp kitabı okumak düşüyor. Bilenler bilir, Brautigan boşa atmaz, eğer Sombrero'ya "Bir Japon Romanı" dediyse bir bildiği vardır.

EK bilgi: Kitabın kapağında Brautigan'ın "Amerika'da Alabalık Avı" kitabının kapak fotoğrafı yer alıyor. Bu fotoğrafın öyküsünü detaylı olarak bilmek isteyenler bu kitaba başvurabilirler.
evrenin harika goruntulerinden birine sahip 28 milyon isik yili uzaklikta ki galaksidir, meksika sapkasina benzediginden dolayi bu isim verilmistir:

http://imgsrc.hubblesite....formats/800_wallpaper.jpg
karayipler'de bulunan anguilla adalar ülkesinde bir ada. hat island olarak da biliniyor.
i am the man who was without a job wondered if the hat would fit his head.

brautigan'ın ölümsüz eseridir.