bugün

Şiirlerle çok ilgilenen bir yapım olduğu için bazen karşıma, süpriz şiirler çıkıyor, bunlardan birisi de Nejat işler'in şiiri. Sizce gerçekten bunları yapar mıydı ? Daha doğrusu böyle söyleyen düşünen, insanlar elbette vardır. Nejat işler de bir sinema oyuncusu olduğu için, belirli bir insan grubunu filmlerde veya tiyatroda temsil edebilir; belki bu şiiriyle o insan grubunu yansıtmıştır. Ben iyi veya kötü demiyorum, buyrun okuyun.

Fransız Devrimi'ni yaşamak isterdim.
Rus Devrimi'ni yaşamak isterdim.
ikinci Dünya Savaşı'nda Hitler'e karşı savaşmak isterdim.
Oradaki insanları anlamak isterdim.
80 lerde Diyarbakır Cezaevi'nde olmak isterdim.
1939'larda da Yahudi olmak isterdim.
Bir yaşamım varsa onu böyle geçirmek isterdim.
Kuvvetli hissediyorum kendimi ve güçsüzlerin yanında olmak istiyorum.

Nejat işler (Bana göre Türkiye'nin en iyi sinema, tiyatro oyuncularından biridir.)

Not: Bu şiirin altındaki iki yorumu yazıyorum (sadece bakış açısına bakmanız için)

Afganistanda , Irakda , Lübnanda neden değilsin peki.

Bu iki yüzlülük, hala ezilen halklar var, savaşlar var. Herşey hala devam ediyor. Hadi gitsin yardım etsin kendini güçlü hissettiğini söyleyen. (benim yorumum değil)

Şiir bir filmde geçebilir;ama araştırdım öyle bir kaynak yok, eğer filmde geçiyorsa, bakış açısı değişir. Ayrıca Yumurta adlı filmde Nejat işler bir şiir seslendiriyor, onu da dinlemenizi öneririm.
Sözde kalmayan uygulamaya geçen aksiyon isteyen sözlük yazarının şiirden hak arama çabası.
(bkz: Otur hele soluklan bi yeğen)
Hiç olmazsa o aklından geçenler ile elini taşın altına koymuş sen ne yaptın tırsik.
bu şiir değil bildiğin düz yazıdır. nejat işler onurlu bir hayat sürmek istediğini dile getiriyor belki ama şiir galiba onun için yanlış yol.
bu şiirse yazmayı bırakıyorum. ne lan bu komünist manifesto gibi.
nejat işler herşey olmak istemişte bir kerede türk olmak istememiş.mesela doğu türkistanda,kerkükde,karabağda türk olmak nedir bilirmi nejat?
hayir baslik cok enteresan ya nerden bileyim abi ben dogru mu soyluyo sanki mahalledeyiz kahvede konusuyoz nejatta mahallenin haytasi *
iyice foruma bağlamamıza sebep olan nejat işler ''şiiridir''.
peki nejat bu mısrada ne anlatmış çocuklar hadi bakalım?
kafası güzelken söylediği sözlerdir. ama nejat işlerin oyunculuğu harikadır.