bugün

kekiktir.

--spoiler--
Türk bilim adamları çığır açan buluşlarına bir yenisini daha ekledi. Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucunda kekiğin sineği kovucu ve öldürücü özelliği bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Çetin, yaklaşık 10 yıldır haşereler üzerine araştırmalar yapıyor. Çetin, yaptığı son araştırmalarda yemeklere verdiği koku ve tatla Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kekik otunun sinekler üzerinde kovucu ve öldürücü etkisini tespit etti.

Yapılan deneylerde, kekikten elde edilen uçucu yağların sineklerdeki solunum sistemini etkilediği görüldü. Kekik kokusu, sineklerdeki bazı enzim sistemlerini durdurarak veya artırarak solunum sistemindeki trakelerin kapanmasını sağlıyor ve sinekleri etkisiz hale getiriyor.

Özellikle yaz aylarında artan ve mücadele etmek için çeşit çeşit kimyasal ilaçlar kullandığımız sinekler üzerinde etkisi bulunan kekiğin bitkisel olması, insan sağlığı için de zararı olan kimyasal ilaçlara karşı yeni bir alternatif olacak.
--spoiler--
cibindirik kurmak.
sivrisineğin kıçına lastik don takma değildir kesinlikle.
kutuplarda yaşamaktır.

çünkü diğer yerle eninde sonunda yaz geliyor. yaz demek sinek demek.
eskiden köylerde evlerin biraz uzak kes,mlerinde tezek yakarlardı. belli belirsiz ir duman olurdu.
etkilidir derler.
kesin çözüm mü bilemem.
sevgiyle yaklaşmak...şöyle ki: geçen gün sivrisineği köşeye sıkıştırdım tam elimi kaldırdım vuracaktım,vazgeçtim. ne de olsa artık benim kanımı taşıyordu. sarıldı bana baba dedi.Ağladık...
güncel Önemli Başlıklar