bugün

Maaşlı çalışanlara yapılan zamlardan sonra artan fiyatları gördükten sonra düşünülen şey. Hele maaşı devlet ödüyorsa. Ulan hem benim vergimden millete zam yapıyorsun hem de bu yüzden fiyatlar yükselince yine yüksek fiyattan alışveriş yapıyorum.

Madem sosyalizm yok o zaman tam yap şu işi her şeyi özelleştir kimseye maaş ödeme. Piyasa kendi kendini dengelesin.

Not: burjuvaziyi asla savunmayacağım.

Not2: tr deki sosyalistler yanılgı içersinde. Yarım devletçilik olmaz. Ya olur ya olmaz. Sistem sosyalist değilse bu hal çelişkiler yumağıdır. Bari tam liberal olsun.
şahsen yavaş yavaş gündemime gelmekte olan muhtemel. bununla ilgili trajik bir hatıram var. hiç unutmuyorum, bir hocamız çok sıkı bir anti sosyalist idi. sınıfta benimle birlikte 2 kişi epey militan marksçıyız. hoca derste sürekli marksa, poulantzasa falan çakıyor, biz de itiraz ediyoruz, bir sinir harbidir gidiyor. ben o kadar ileri gitmedim ama bir gün hoca derste o dönem çin şöyleydi böyleydi diye mao'ya saydırırken bizim arkadaş "nereden biliyorsun, gördün mü?" falan diye baya sert bir itiraz husule getirmişti. benim en ileri gittiğim nokta şu oldu. hoca yine bir şey dedi, ben de biraz sesli bir şekilde güldüm. sonra o arkadaşla göz göze geldik, birbirimize bakıp bir daha güldük. derken hocaya bir bakış attım ki hoca zaten bizi izliyormuş. o an "sıçtım ağzına" der gibi çok sert bakmıştı ama öyle böyle değil. o bakışın bedeli, dönem sonunda aldığım nota yansımıştı, neyse. efendim, bir gün hoca demişti ki "olm sizinki şımarıklıktan başka bir şey değil. türkiye'nin en iyi okullarında okudunuz/okuyorsunuz. sistem sizin zararınıza değil ki tam tersi size bir şeyler vaat ediyor." sonra false consciousness, hegemonya temaları üzerinden biraz tartıştık. fakat o sözü hiç unutmadım. o hoca ile bir süre aramız çok kötü oldu ama sonra en yakın olduğum hocalardan biri oldu. eski kurumumda hala düzenli olarak haberleştiğim tek kişi. neyse, efendim. hoca bence haklıydı. mesela gittim yurt dışına yerleştim. keyfim gayet yerinde. tabii öyle çok çok param yok. olması da zor. ama belli bir standardı tutturmak da çok kolay. sosyalizm şu bu falan yalan ya. keyfine bakıp geçeceksin. akademiyle birlikte siyaseti de bıraktım. şarap içiyorum artık. müthiş bir şey yav.
liberalı sistemin artık dünyada geçerliliği pek kalmadı...