bugün

(bkz: kaç oğlum veli) *
alakası yoktur. freud un cinselliği bu denli vurgulaması, onun cinselliğe karşı konulmaz bir ilgi duyduğu, ya da bunu yaşarken aşırılık gösterdiği anlamına gelmez. freud salt cinsellik üzerinde düşünmez. hatta ona böyle diyenlere, eğer ben her şeyin sorununu cinsellik olarak görseydim o halde tedavi yöntemim tamamen bu olurdu demiştir. ( yani burada harcanacağıma genel ev açardım demek istemiş)
freud un cinselliği sorunların tek kaynağı olarak görmesinin nedeni toplumlarda cinsellik üzerine yapılan baskıdır. nitekim antroploji de bunu doğruluyor. en ilkel toplumlarda bile tabular var ve bu tabular ensest üzerine. freud da diyor ki, ağa madem bu insanlar anasına bacısına atlamayacaktı o halde bu yasa neden çıktı? sonuçta bir yerde hırsız yoksa hırsızlıkla ilgili bir direncin, yasanın, ne biliyim tabunun çıkmasının da anlamı yoktur.
mesela biz aşırı susadığımızda belli yoksunluk çekeriz ve su içtiğimizde doyuma ulaşırız. burada da bir haz döngüsü vardır. bunun gibi bedenin haz alacağı, içinde hiçbir seksüellik barındırmayan bir sürü olay sayılabilir. fakat toplum tarafından bunların yasaklandığı bir durum zaten yok. su içmeyeceksin diyen toplum varsa da muhtemelen ölmüştür.
özellikle freud un cinsellikle ilgili görüşlerinin temel nedeni onun kişisel arzuları değildir tam aksine toplumun buna duyduğu korku ve aldığı önlemlerdir. evet.