bugün

kapalı alanlarda sigara içme yasağına "tamam hacı eyvallah..." denilse de `4 ocak 2010 tütün mamulleri zammı iyice isyan ettirmiştir sigara içenleri. içiyorsak sebebimiz var kardeşim!
bağımlılığın nasıl bir şey olduğunun anlaşılmamasından kaynaklanır. sigara bağımlılığı, sosyal psikolojide ırk, cinsiyet gibi değiştirilemeyen sıfatlar kategorisine girmektedir. dolayısıyla sigara içenlerin çok üstüne gitmek ırkçılıkla eşdeğerdir. yukarıda anlattığım kuramla ilgili, istenildiği takdirde bilimsel kaynaklardan referans sunulacaktır.
(bkz: mahalle baskısı)
sigara içmeyen faşistlerin uyguladığı baskıdır. önce sigara sağlığımıza zarar veriyor diye yaklaşım gösterirler. devamında "bak gördünüz mü sayemizde sigara içme oranı azaldı" diye gurur yaparlar. ulan orospu evladı içiyorsam kendime içiyorum içenlerin azalmasından sanane? hani sağlığına zararlı diye istemiyordun, şimdi onu hiç gündeme getirmeyip direk sigara içenleri azalttık diye zafer çığlığı atıyorsun... bırakın bu zorla asimilasyon projelerini. sonra faşistsiniz deyince kızıyorsunuz...

sigaraya hiç uygulanmayacak oranlarda vergi alınır. bir allah'ın kulu çıkıp da bu haksızlık diye savunmaz. hani demokrasi dediğiniz azınlıkta kalanların haklarını korumakla mümkündü? sonra ihtiyacınız olduğunda "demokrasi, insan hakları" diye bağırırsınız...

sigara içenlere bir baskı da "içmeyin" baskısıdır. kişisel özgürlüktür. demokrasinin ileri derece yaşandığı ülkelerde insanların kişisel isteklerine başkasına zarar vermedikçe sınırsız özgürlük verirken sevgili ülkemin dinazorları sanki benim anam, babam gibi hayat tarzıma, yediğime içtiğime karışır... hollanda'da eşcinsel evlilik serbest, esrar serbest, biz türkiye olarak avrupa'dan bile ileri(!) bir karar verip sigarayı çoğu yerde yasaklıyoruz... tabi özgürlük deyince başkalarının ebelerini sikme özgürlüğünü özgürlük zannedenler var. neymiş efendim sikilen ebenin zevk alma ihtimali varmış... faşizmin adını ilericilik koymuşsunuz... yasaklar ilericilik değil gericiliktir.

sigara içenlerin ülke ekonomisine zarar verdiği söyleniyor. lüks bir madde midir ki ekonomiye çok zarar versin. o zaman içki de, tiyatroda, eğlence sektörü de ekonomik zarar verir.

sigara içen kadar çok vergi veren insan var mı ki? yıllık 3 milyar liralık sigara içen birisi bunun % 63'ünü vergi olarak veriyor. yaklaşık 2 milyar lira eder. birde peşin ödediğimiz bir vergi. sigara içmek için yıllık 2 milyar devlete bedavadan para ver, karşılık olarak her yerde içmeyi yasaklasınlar.

geçenlerde profesör ile tartışıyoruz.
-sigara içen var mı?
-evet. ben içiyorum.
-zararlarını biliyorsun değil mi?
-biliyorum ve severek içiyorum.
-avrupa'da sağlık sigortası yapan kuruluşlar sigara içenleri ya sigortalamıyor ya da daha yüksek primle sigortalıyorlar. türkiye'de sigara içenler hastanelere giderse ek ücret alınmalı veya sgk'lı bile olsa ücretini kendi ödemeli. çünkü sigara yüzünden oluşan hastalıklar nedeniyle sağlık sektörümüz dünyanın parasını harcıyor. ne diyorsun bu konuda?
-sigaradan daha zararlı olan "aşırı tuz kullanımı" var ve kimse sigarayla uğraştığı kadar tuzla uğraşmıyor. hipertansiyon, kalp damar hastalıkları konulu yayınlarda her zaman öncelikli konu tuz olur. sigara daha önemsizdir. ama bu konuda kimse toplumu bilinçlendirmeye çalışmaz. herkes sigarayla uğraşır. bu bir çifte standart. ayrıca fazla tuz kullanımına bağlı hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları ve yol açtığı multiorgan hasarları yüzünden kimse fazladan para ödemiyor.
- onlar ödemiyor. çünkü tuz kişisel bir tercih ve kontrol edilemez. sigara kullananlar sağlık sorunlarında extra para ödemeli.
-yani sigara içenleri kontrol edebiliyoruz diye onları yakaladık hesabı onlarla uğraşılabilir mi diyorsunuz. ayrıca sigara içenler zaten fazladan para ödüyor. içtiğimiz sigaradan ödediğimiz vergi ile ortalama 20 yıl sonunda hasta oluyorsak 20 yılda kaç lira vergi ödüyoruz hesaplamak gerekir. 4 liralık sigaradan günde 2 paket, yani 8 lira harcasam ortalama bir yılda 3 milyar eski tl öderim. bunun 2 milyardan fazlasını devlet alıyor. 20 yılda 40 milyar eder. benim 40 milyarımı geri versinler ben tedavi ücretimi cebimden karşılamaya razıyım. 25 yıldır sigara içiyorum. daha hastaneye gidip muayene olan, bir aspirin yazdırmış adam değilim. ben, sizin ödediğiniz vergileri öderken aynı zamanda devlete 25 yılda 50 milyar fazladan para ödedim.