bugün

Ailenin yanında kalınıldığında başa gelen olaydır. öZEllikle 10. saatten sonra insan sinir küpü olur.
tiksinmeden dolayı başa gelen hadisedir. nedendir bilinmez bir anda tiksinirsiniz. bazen canınız yakmak ister ama ne mümkün...
bırakamayanlara kapak niteliğinde olan insandır.
ciddi bağımlılık diye bir şey yok beyler.
kendimden biliyorum.
içilmeyen bir sigara bir sigaradır mantığıyla bakarsak her ne kadar içemeyenler sinir de olsa onların sağlığı açlsından güzeldir.
(bkz: sigaranın eline yakışmaması)
soğuk algınlığında karşılaşılan durumdur.*
ders saatine beş dakika kala canınız deli gibi çekse de büfecinin uyuşuğun teki olduğunu bildiğiniz için gerçekleştirdiğiniz eylemdir.
zorlada olsa doğru olanı yapmaktır.
bağımlısı insanı insanlıktan çıkartabilen durumdur. sinir katsayısı artar, kaşlar sinirle alna doğru asılır, asabiyet bedene hakim olur. akabinde sigara içmek ise paha biçilemez.
sigara içme kabiliyeti bulunmamaktır. lise de bir geometri hocamız vardı. dersten sıkıldığımızı hissettiği anda dersi bırakır, geyiğe başlardı. çok rahat bi herifti. sigara içiyor musunuz sorusuna içmem ama bi kere denedim dedi. hayatta her şeyi bi kere denemek gerekir. uyuşturucu, sigara bi kereliğine deneyebilirsiniz bağımlı olmamak gerek dedi. ilginç biriydi.

ben de bi keresinde lisedeyken veyahut ondan öncesinde arkadaş ortamında içilirken dur lan dedim ben de bi deneyeyim. aldım ama içime çekemiyorum. o beceri bile yok lan bende. ne vasıfsız herifim lan ben. sigara bile içme kabiliyetim yok.
Bu ara yaşadığım durum. Sabah kalkiyorum, herzaman kalktigim gibi ictigim sigarayi artik icmek istemiyorum, birakmak icin degil, gercekten canim hic cekmiyor. Yemek yiyorum, ustune sigara yakmam gerekirken icesim gelmiyor, ustune birkac saat geciyor, yakiyorum, yarisina gelmeden atiyorum, cok rahatsiz ediyor. Vucudum artik kabul etmiyor, neden boyle oldu bilmiyorum ama bu gidisle birakacagim sanirim. Hayir hasta falan da degilim halbuki, eski tadini vermiyor artik.
benim gibi veletlerin, ev ahalisi yanında yapamadığı, dışarı çıkmak için bahaneler aradığı durumdur.
boğaz ağrısı olduğunda, çocuklu misafir geldiğinde ve bittiğinde yaşanan durumdur. bazen bu duruma kendi adıma sevindiğim olur.
en iyisi tamamıyla bırakmaktır.
hayat ne kadar yeşildir, nefes ne kadar değerlidir, yiyecekler içecekler aslında ne kadar lezzetlidir anlayabilmektir çünkü. bunlara değer.
Sigaraya küçüklükten beri karşı olmama rağmen bir gün neden bunu içiyorlar diye düşünüp denemiştim. Içime çekemedim öksürttü. Acaba sigaradan mı diye düşünüp bilimum kaliteli denilen sigaraları da denedim, hepsi cayır cayır öksürttü. Iyi ki de öksürtmüşler diyorum şu an gayet mutluyum.

Edit: alışılıyormuş anam hem de nasıl.
Çogunlukla güzel şeydir.
evinde içinde içmiyorum.fakat dışarısı da çok soğuk be sözlük.
Başıma gelendir. Eskiden deli gibi zevk alıp içerdim şu mereti. Nefes darlığı ve çeşitli sorunlardan dolayı bıraktım geçen hafta yaktim bi tane nefesim deli gibi daraldı nefes alamiyordum neredeyse ve abartisiz 10 saniyede bir esniyordum. Cok kötü yapıyor beni artik nedendir merak ediyorum doğrusu.
Nezarette olur genelde.
icemiyorum ama az önce icilmis mutfağa girdim dumanalti nedense bu kez rahatsız etmedi. Napiyim ancak bu kadar yapabiliyorum. Dolaylı yoldan cigerlerime çektim. Yanımda köpek var kovsamda gitmedi. Neyse pencere açtım. Telefonda barış akarsu çalıyor. Ölümü hatirladim ve şarkıda geçen şu cümle ağlattı beni. "Çıkışlar hep kapanmis, ruhum dar sokaklarda. Ben niye böyle efkarlandim ki?
bu durumu yaşayan kişiye sağlıklı ve güzel bir durumdur.
Sigara bırakılan ilk dönemlerde yaşanan elim hadisedir şimdilerde milyonda bir de yapsam acısını çıkarıyorum.