bugün

anayasa mahkemesine yapılan bireysel başvuru ile gündeme gelen konu.
muhtemelen usul olarak incelenecek yok olmaz denilecek.

ama gündem değişti!
rte yi "amerika'yı müslümanlar keşfetti" "küba'ya cami yakışır"
"kadınlarla erkekler eşit değildir"
gibi saçmalamaktan kurtardı!

artık ak saray
manisa yırca köyündeki termik santral nedeniyle kesilen zeytin ağaçları
rte'nin uçağı makam araçlar vs. konuşulmaz, bu konu konuşulur!

darbe anayasasından şikayetçi ak'ların,
milli iradeden dem vuran ak'ların
başka partilerden korkmuyoruz diyen ak'ların
ne kadar samimi olduklarını da görmüş olduk!
yusuf yusuflar bu aralar!
Anayasa Mahkemesi'nin 14 aralıkta indirilmesi yönünde karar alınacağı söyleniyor. Bedelliyi bilen adam kimse o söylemiş bunu da. Allah allah.
indirilmesi en hayırlı olanıdır. Bence tabi.
akp nin ve hatta meclisteki muhalefet partilerinin seçimlerden aynı yüzdelerle çıkma ihtimaliyle ters orantılıdır. baraj düşürüldüğü zaman küçük partiler de meclise milletvekillerini daha rahat sokabilecekleri için bu partilerin işlerine gelmez. yine oyu boşa gitmesin düşüncesiyle %10 barajını geçen partileri seçme eğilimi bu hamleyle düşecek, akp oylarında olası düşmeler yaşanacak, chp ve mhp önemli ölçüde kan kaybedecektir.

tüm bunlardan dolayı, açık söylüyorum, gerçekleştirilmesi göt isteyen düzenlemedir. bilmem kaç seçimden galip çıktık diye artistlik yapanlar ve darbe lafını ağzından düşürmeyenler; her nedense küçüklerle kapışmamak için geri adım atmakta, 80 darbesiyle gelen bu barajı da kaldırmamaktadır. dolayısıyla bu güruhtan kimse bana kimse delikanlılık taslamasın, kalbini kırar, hakaret ederim. şahsen meclisteki partilerin geçirmeyeceğine, gündeme dahi almayacağına inandığım ihtimaldir.
--- alıntı ---
1991'de Mümtaz Soysal ile Bülent Ecevit'in, 1995'te de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başvurusu üzerine seçim barajı meselesini ele almış AYM.
Ecevit ile Soysal, o günkü bölge barajı düzenlemesinin iptalini istemiş. Mahkeme de talebi yerinde bulup iptal kararı vermiş...
Peki Haşim Kılıç ne yapmış dersiniz? iptal kararı aleyhinde kullanmış oyunu, ne yapacak.
Karşı oy yazısında, "Yasa koyucunun istikrar unsuru yönünde takdir ettiği seçim bölgesi barajlarının Anayasa'ya aykırı olmadığı düşüncesiyle çoğunluk görüşüne katılmadım" diye de şerh düşmüş üstüne basa basa...
Süleyman Demirel'in yüzde 10'luk seçim barajıyla ilgili başvurusu üzerine de Haşim Kılıç yine karşı oy kullanmış, yine istikrarı ve barajları savunmuş.
--- alıntı ---
http://sosyal.hurriyet.co...vo-billahi-bravo_27704877

dediğim gibi
(bkz: seçim barajının indirilme ihtimali/#25941459)
gündem değiştirme çabasından başka bir işe yaramayacak girişim!