bugün

Seriatin kelime anlaminin dinin kendisi oldugu savunusuyla ser'i duzeni istemeyenleri dinsizlikle ya da en hafifinden din karsitligiyla itham etmeye calismaktir. Bu gorusun savunuculari "Seriat duzeni istemiyoruz" diyen herkese "seriat islam dini demektir, demek ki dini istemiyorsun" seklinde taaruz ederler.

Turk dil kurumu'nun resmi sitesinden erisilebilen sozlugune gore seriat kelimesinin anlami "Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan islam kanunu, islam hukuku" iken ve seriat istemeyenlerin devlet ve hukuk duzeninin islam prensiplerine gore belirlenmesini istememeyi kastettikleri de ortadayken, baslikta ifade edilen eylemi gerceklestirmek dupeduz demogojidir. Kisi bireysel hayatinda inancli olabilir, dininin gereklerini bir inanan olarak yerine getiriyor olabilir, ama seriati yani islam hukukunu devletle ve toplumla iliskilerinde amir hukumler olarak benimsemek istemeyebilir. Bu tur bir tavir dini istememek degil, dine ve inanca yonelik yapilacak degerlendirmeyi bunu yapacak tek bunye olan Allah'a birakmayi istemek anlamina gelir. Ya da kisi gercekten inanmiyor ya da baska bir dine inanmayi tercih ediyor olabilir, bu durumda kisinin "inanmadigim dinin hukumleri ile yargilanmak istemiyorum" demeye sonuna kadar hakki vardir. Bunu gorememek ve anlayamamak elbette ki ortalama zeka ve bilgi duzeyine sahip bir yetiskinin davranisi olmayacaktir. Seriat savunuculari da elbette bu gercekleri gorur ve anlarlar; ancak kendilerininkinden baska inanca ve yasayisa saygilari olmadigi icin, karsit gorusleri bastirmak icin hep ayni tondan calan bu demogojiye basvururlar.
güzide sözlüğümüzün pek güzide irticai yazarlarının ajitasyonla birleştirip ısıtıp ısıtıp sofraya getirdikleri savunma şeklidir.
-olm bu adamlar şeriat getirecekler.
-ne var bre kafir.şeriat islam dininin hükümleri demektir.ne yani islam düşmanı mısın lan sen kefere?
-birader sen bambaşkaymışsın ben voltayı alıyorum.hadi eyvallah.
dilipak ın kanal d de :sen şeriatın ne demek olduğunu biliyormusun?
öğrenci afallar *
ardından dilipak bağırır:yaşasın şeriat...video da kasa bir yer ama genelde söylenenler de unutulmamalı.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=9rMI1_ONCcY
--spoiler--