bugün

konya ilimizde bulunan en çok öğrenci alan üniversitedir. bu yıl hukuk fakültesine beni de almıştır.
Türkiye'nin Anadolu bazında oldukça iyi üniversitesidir. Urap sıralaması ve gerek mühendislik kadrosu oldukça iyi bölümleri bu gözler görmüştür...
Vasat üniversite.
Reklamcılık bolumunu kazandigim lakin hala tereddutlerimin oldugu konya universitesi.
Haftalar suren arastirmalarim sonucu yazdigim ve alman dili ve edebiyati bolumunu kazandigim universite. umutluyum.
Bu entry 2018 Nisan ayında geliştirildi. Parantez içerisinde yeni gözlemlerimi tekrar aktardım.

konya'yı öylesine yazmıştım hiç aklımda yoktu.
ama geçen gün açıklandığında selçuk üniversitesi bilgisayar programcılığını kazandığımı görünce şok oldum.
çok araştırdım selçuk üniversitesini ama çok kararsız kaldım.
Yinede gideceğim gittiğimde bu entry'i güncelleyeceğim gözlemlerimi buraya yazacağım

------edit------
iyiki yazmışım gelmişim harika bir kampüs çok beğendim. (istanbul'daki kampüsleri gördükten sonra büyüklük ve kalite anlamında geride kaldığını gördüm ancak öğrenciler istanbul'a nazaran çok daha sıcakkanlı.)
------kyk yurdu---
kyk yurdunda kalıyorum ve evden daha iyi resmen (kısa süre için güzel gelmişti, 6 ay sonra eve çıktım.)
fiber wifi (geceleri 1 den sonra 5 mb ile indiriyorum),buzdolabı küçük falan değil evdeki buzdolaplarından, herkese bir fiş oda 8 kişilik ama 6 ya düşecek diyorlar.
kyk yurdunda sabah 2.20 tl kahvaltı fişi ve akşam 5.50 tl yemek fişi veriyorlar parmak sistemi var ve sadece 111 tl yani 111 tl vererek hem barınma hem yemek hem wifi içinde özel yurtlar böyle değil ve en az 350 tlden başlıyor eğer kyk çıktıysa hiç tereddüt etmeyin. (Eve çıkmadan önce denemelisiniz, Bosna Hersek emlak mafyalarından ziyade evi sahibinden bulmayı deneyin, ciddiyim deneyin.)
-------kampüs------
gökkuşağı gayet güzel kıyafet'den tutun herşey var merkeze inmenize gerek yok. (Bizim için kolaylık olan bu işlev, fahiş fiyatlara yol açmakta.)
kütüphane 3 katlı çok iyi organize edilmiş kütüphane girişinde ekranlar vasıtasıyla kitabı buluyorsunuz daha sonra size bir kağıt veriyor oradan hangi salon hangi blok hangi sırada olduğu yazıyor gidiyor alıyorsunuz sistem çok iyi. (Kesinlikle başarılı sistem.)
-------bilmer-------
henüz gitmedim ama duyumlarıma göre 1 tl verip bütün gün oynayabiliyorsunuz.24 saat açık veya 15 tl verip üye oluyorsunuz yıllık o konuda tam bir bilgim yok. (işim bilgisayar olduğu için boş zamanlarımda eve gitmek yerine Bilmer'de bolca vakit geçirdim, kaliteli.)
-------myo(meslek yüksel okulu)--------
meslek lisesinde okuyanlar anadolu veya düz meslek kolay ders yok liseyle alakası yok yani hocalardan zeka fışkırıyor lisede son senemde php gördüm aslında gördüm sayılmaz ama onlar gösterdiğini zannediyor.10.sınıfta asp görmüştük veritabanı access ile birlikte php de aynı ama sadece kodlar farklı.
son sınıfta php görürken hoca değişmişti ve hocaya söyledik bize veritabanında gösterin diye biz zaten biliyoruz bu kodları hocanın söylediği bu ben veritabanı bilmiyorum. böyle birşey olabilir mi? neyse buradaki hocalar resmen gözü kapalı yazıyorlar. yani kodlama bilmeyen bilgisayarı sevmeyen gelmesi kalır. (ashdbjads, kısa süre için bu şekilde düşünmüştüm. Kendimi geliştirdikten sonra anladım ki, ezber eğitim. Kağıda kod yazdırıyorlar, test edemiyoruz. Gözden kaçan yerleri kontrol edemiyoruz. Türkçe dilinde programlama, programı ile eğitim verdiler. Şaka gibi. Final projem mobil uygulama idi. Kabul edilmedi. Çoğunlukla bilgi eğitimi. Bölümü bitirdikten sonra patır kütür program yazacağınızı düşünmeyin. 40 kişilik sınıftan sadece 2 kişi çıkabildi.)
-------------tramvay--------------
kampüs içi tramvay ücretsiz. tramvaylar çok eski ama iş görüyorlar. (Yenilediler.)
kampüsden merkeze yaklaşık 30-40 dk geçiyor aslında çok uzak değil direk gitse 15-20 dkya varır ama çok fazla tramvay durağı var 1 dk gidior 1 dk duruyor, duraklar arası mesafeleri iyileştireceklermiş ama zor gibi zaten kampüs içinde kalıyorsanız merkeze gitmenize gerek yok en kötü bosna hersek'e gidersiniz.
-----------bosna hersek----------
bosna hersek mahallesi olarak geçiyor, kampüsün hemen yanında 5dk lık mesafe gece hayatı falan hepsi bosna'da kampüs içinde akşam 8 den sonra kuş geçmiyor ortam ararsanız hemen bosnaya zaten mesafe az hemen gidersiniz. (Güzel arkadaşlıklar geçirdiğimi söylemeliyim. 3 ev değiştirdim, 2'si Bosna Hersek mahallesindeydi. Bosna iyidir.)

şimdilik bu kadar zamanla güncelleyeceğim. (güncelledim.)
Burada anlatilanlara bakmadan gidip gormeniz oyle yorumlamaniz gereken yermis onu anladim ben. Bunu buraya yaziyorum ki gelecek nesiller tercih zamaninda sozluklerden universiteleri arastirirken gorsunler bilgilensinler. Burada yazan burnu havada insanlara inanmayin. Ulkenin en iyi universitelerine bile saydiran sistemini yerden yere vuran oxford mezunu kisiler buradaki yazarlar bogazici bilkent basliklarini okuyun orada bile hakaretler var.

Ben cok begendim fakulte cok guzel bosna da ev tuttum yerlestim. burada yazilanlari gorunce korkmustum ben ilk yil okur yatay gecisle kacmaya calisirim diye dusunuordum gorunce vazgectim.

Konyalilara gelince. Pek muhattab olmayin mumkunse merkeze inmeyin zaten bosnada ihtiyacinizi karsiliycak cok yer var fakulte icinde de var, halk ogrenci oldugunu duyunce adam oldurmussun gibi bakiyor. O yuzden pek yaklasmayin halk biraz geri ama gerek ulasim gerek yapilar olsun cogu anadolu sehirlerine tas cikarir hele ki yeni tramvaylar gelince oooo tadindan yinmez.

Uzun lafin kisasi firsat bulursaniz gelin gorun derim ben. Burada yazilanlara itibar etmeyin. Saygilar
bütün sözlük sitelerinde b.ktan alınıp b.ka sokulan üniversite. ayın 3.ünde kayıt için ordaydım gittim gördüm bence gayet güzel gerek kampüsü gerek yurdu gerek şehri. her insanın beklentisi farklı. ben kendi şehrimde böyle imkan görmediğim için gözüme iyi gözüküyor olabilir belki de zamanla öğrenicez.
iletişim fakültesinde okumakta olduğum üniversite. Sözlüklerde ki yorumlara aldanmamanız gerektiğini ve gerçekten iyi bir üniversite olduğunu düşündüğüm ülkemizin güzel devlet okulu. içiniz rahat olsun
bünyesinde mimics programını barındıran üniversite. bir ytü lü olarak tebrik ettim kendilerini. bizde yoktur.
Kampüsüne herkesin elini kolunu sallaya sallaya girebildiği üniversite. Ateşli silah mı dersiniz kelebek, muşta mı dersiniz bütün ülkücülerinde/islamcılarında mevcuttur. Dikkatli olun gençler.
yoğun kar ve tipi nedeniyle vize haftasında eğitime 1 gün ara vermiş üniversitedir. 26 kasımda olacak vizeler ertelenecekmiş. Vizelerin bitmesine 4 gün kala memleketine gitmek için bilet alan herkesin biletleri yanacak yani illa zora sokacaklar insanı. ben o karları yarar yarar giderdim sınava.
henüz necmettin'e gelmemiştir tail ama eğer selçuk tatilse replikası da tatil olur.
selcugu tatil etselerde s.kko mevlana unisini tatil etmeyeceklerdir. balli okuldur. kar firtinasi var bosnada mubarek.
edit : mevlana da bugun ve yarin tatil edilmis. yakarislarimi duymuslar.
an itibariyle yoğun kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmiştir.
tatil unutulmasın ki sadece lisans öğrencileri için geçerlidir. yüksek lisans öğrencileri ve akademik personel için tatil değildir. aklınızda bulunsun.
Türkiye'nin Selçuklular döneminden kalma en eski üniversitesidir.
istesem ve finallere calismamis olsam cığ dusse tatil etmezlerdi simdi yerde yarim santim kar olmadigi halde tatil.
çok yakın bir arladaşım orada kimya mühenisliği okuyor.
tanıyan biri varsa bir eşşek şakası yapabiliriz diye düşünüyorum.

tatile girmiş okul.
tatil kararının alındığı en mantıklı gün bugündür. şu an resmen tipi var. kampüsteki yurtta yemekhaneye geçemiyoruz.
dolu dolu 5 senemin geçtiği şehrini ne kadar sevmesem de özlediğim üniversitedir.
not açıklama sistemi çöken üniversitedir.
güzel üniversitedir. en azından neüden.
türkiye'nin en iyi rts'sini barındıran okul. Ama şehirden dolayı at çöpee, leş konya.
Şanslı kişilerdir. Konya gibi yer var mı ya.