bugün

https://www.youtube.com/w...?v=k_dqPF-6dgE&t=178s

nette merak edip araştırırken trtnin youtubedaki bir videosuna denk geldim. merakım evin nasıl göründüğüydü. gördüklerimden ise üzüntü duydum.

videoda ilgili kişi restorasyonu, evin tarihini falan anlatıyor spikere. ev bu son hali 2013 yılındaki son restorasyonun sonucu.
Evi göstermeye başladıklarında küçük bir şaşkınlık yaşamaya başladım. Evin içerisinde ne mobilya ne eşya hiçbir şey yok o döneme dair. orjinalini geçtim replikası bile yok. Modern müzecilik yaptıklarını iddia ederek ne var ne yoksa çıkarıp yerine duvarlara çeşitli yazılar, görseller, projeksiyonlar falan yansıtılmış. iyi güzel bilgilenelim de kardeşim bunun başka bir yönetmi bulunamaz mıydı? Hem ben o bilgilere internetten ya da çeşit türlü yoldan kolayca ulaşabiliyorum. ben evin ambiansını o dönemin havasını merak ediyorum. yoksa beyaz sıvalı duvarlarını yenilenmiş kapılarını görmek için gelmiyorum. zahmet olmuş birkaç kişisel eşyasını getirmişler atanın, iki tane de bal mumu heykel koymuşlar görülecek bir iki şey olsun diye. eşyaların çoğu o döneme ait değil üstelik.

abartmak istemiyorum, Yapılmaya çalışılan bir hizmet var tamam. Fakat bu şekilde olmamalıydı. restorasyonun özü aslını muhafaza etmek ya da ona en yakın halinde tutup sağlamlaştırmak olmalıdır.
'tarihimize sahip çıkıyoruz, restore ediyoruz' denilerek tarihin katledilişi devam ediyor. bu da onlara bir örnek teşkil ediyor ne yazık ki.