bugün

insanları kandırmak için firmaların kullandığı ama kullanıcıların ne işi bile yaradığını bilmedikleri özellklerdir. mesela
ürün bir deterjan
özelliği
aktif kürecikli toplar
!!!!
ne yapsak da izleyenleri tüketici konumuna soksak diye düşünerek yaratılan terimlerdir. bunlar öylesine üzerine kafa patlatılıp yaratılan terimlerdir ki şaşar kalırsınız. yok efendim bilmem neyin bileşiminde bulunan mavi enerji topları ne yapıyor beyazlarınızın ilk günkü gibi kalmasını sağlıyor. teşekkürler mavi ve üstüne üstlük enerjik toplar! bu mudur yani. reklamcılar bize neyi sorgulatmaya çalışıyorlar. lakin bu mavi enerjik topların dışında kelime dagarcığımıza soktukları öyle bir terim vardır ki ben bayılıyorum ona. nedir efendim? jojoba! evet işte budur üstad demiştim ilk duyduğumda ancak bu denli yaratıcı olunabilir. neymiş efendim ürünümüz jojoba taneleri içeriyormuş. e bunu duyan ev hanımıda durur mu bakın evde bunun üzerine aynen şu diyalog cereyan etmektedir;
- baksana bey, içinde jojoba taneleri bile varmış hemen alalım.
tabi böyle birşey yoktur. dolayısıyla reklam üreticileri saçma sapan terimlerle bizi boş yere cinnet noktasına getirmektedirler. buradan yetkililere sesleniyorum, ayrıca efendim söylemeden de edemeyeceğim;
jojoba sensin tanede sana girsin! **
(bkz: bu boru başka boru)
Bu terlik tam benlik. muya terliklerinin hala hafızalardaki sloganı.