bugün

yüzyıllardır yapılan ve sonuçlanamayan tartışmalardır. artık yapmanın anlamsız olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

şimdi sevgili arkadaşlar,bu tartışmalar ne inançlı birini inançsız yapar, ne de tersini. sadece insanlar birbirlerine küfür ve hakaret ederek vakit öldürmüş olurlar, o kadar. bu konunun üzerine düşen kişi zaten kendi kararını vermiş, kendi araştırmasını yapmıştır.(yapmadıysa yapsın diyoruz elbette) oldum olası anlamam neden bir müslüman gidip de inanmayan birine kendi inançlarını dayatmaya çalışır, ya da bir ateist durup dururken inançlı birine ''yeeaa olum yıl olmuş 2012...vsvs''gibi bir tavırla yaklaşır.

ulan hala anlamadınız mı şunu, ''tanrı'nın varlığı ya da yokluğu objektif olarak kanıtlanamaz.'' yüzlerce yıldır bu tartışmaların bitmeyişinin sebebi budur işte. bir teist ya da deist, tanrı'nın varlığına inanırken kanıt olarak nitelendirdikleri kendine hastır. bir başkası bunu kanıt olarak kabul etmeyebilir. bu yüzden bunun adı ''inanç''tır, inanma kavramı bilmek değildir, adı üstünde inanmaktır. bilgimiz ve algımız dışında her zaman birşeyler olduğuna inanır ve bu inançtır, somut olarak kanıtlanamaz.

aynı şekilde bir ateistin de tanrı'nın yokluğunu kanıtlaması imkansızdır. bunu yapması için tüm evreni her santimetrekaresine kadar dolaşması, kontrol etmesi ve tanrı'nın yokluğunu görmesi gerekir(tanrı kavramı elbette bu şekilde değildir, ama ateistlerin somut olmayanı yok sayma mantalitesine göre konuşuyorum). burada da 2 farklı sorun karşımıza çıkar, o da evrenin sonlu ya da sonsuz olduğudur. eğer sonsuz ise zaten evrenin sonuna ulaşılamayacağından bu söylenen yapılamaz, eğer sonlu ise bu sefer de evrenin sınırlarının dışında başka bir şeyler olup olmadığı asla bilinemez. yani her durumda ulaşamadığın bir yer vardır, ''evreni bitirdim hocam, her şeyi çözdüm, tanrı'yı da izini de bulamadım'' gibi bir şeyi söyleme imkanın yok. richard dawkins'in bir sözü vardır tanrı yanılgısı belgeselinde, ''tanrı'nın yokluğu kanıtlanamaz, ama bu tanrı'nın olduğu anlamına da gelmez'' diye.

ha bizim tanrı inancımıza göre zaten tanrı bu boyuttaki duyu algıları ile algılanamaz, yani gözünle göremezsin, kulağınla duyamazsın. sadece kalbinle hissedersin.

yani diyeceğim o ki pek sevgili arkadaşlarım, bir inançlının inançsıza inancını ispat etmeye çalışması ne kadar boşa zaman kaybı ise, inançsızın inançlıya kendi görüşünü kanıtlamaya çalışması da o kadar boşa zaman kaybıdır. seviyeli olarak konuşalım falan isteriz hepimiz ama bu konu ne zaman açılsa her zaman da boka sarar biliriz. bu yüzden nacizhane tavsiyem şudur ki, kimse en azından bir diğerinin görüşünü saçma,salak vsvs gibi hakaret içeren sözcüklerle nitelemesin. şurada kalmış 40-50 sene ömrümüz, onun da bir kısmını burada harcıyoruz, sinirlerimizi bozacağımıza, sol frame'de ''ateistlerin zeka seviyesi, şakirtlerin mal olması vsvsvs'' gibi başlıklar göreceğimize bu vakti eğlenip gülmek için harcayalım. yanlış mıyım? benim şahsen müslüman olmayan, ateist olan yığınla arkadaşım var, aramızdan da su sızmaz. kişilerin inançları ve düşünceleri ne olursa olsun birbirlerinden nefret etmelerini, hatta sevmemelerini gerektirmez. işte gerçek çağdaşlık bu demektir.

not: siktiğimin 9.nesili gelmiş bik bik ötüyor diyebilirsiniz kabulümdür, ama en azından bir kez şu yazdıklarımı düşünmenizi rica ediyorum.
aslında katıldığım önermedir... bugüne kadar sözlüklerde gördüğüm din tartışmalarının tek anlamı şudur:

- sözlüğü umumi hela gibi kulanabiliyorum. oh oh! benim sıçtığımı kimse bilmeyecek sonuçta...

bilgi veren, tanıtan, yeni fikirler veren, ne kadar uç ve uçuk olsa da, hayata kendi dünya görüşüne ait bir yorumla katılan yazarlar nerede?

din inanç işi... dinsizlik de öyle... fikirler değişirse inançlar değişir... saldırı gelirse, karşılık da gelir. bi sikim olmaz buradan... varsa yeni bir bilgi, "öbür taraftan geliyorum, din yalan" gibi, gel... yoksa diyebileceğin ancak şu:

- ben böyle inanıyorum!

eyvallah. buna kim ne diyebilir ki?
kulağını tıkayana saçma, gözünü kapayana gece olan din tartışmalarıdır.

--spoiler--
islamiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez
gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz
gözünü kapayan yalnızca kendine gece yapar.
--spoiler--

sizin geceniz hayrolsun.
yanlış anlaşılmıştır.

lütfen zahmet edip okuyunuz efendim, ne müslümanlara ne ateistlere kötü bir söylem içermiyor.
günün şukusu olarak kabul ettiğim başığın ta kendisidir. bravo!