bugün

sözlük manasına göre, satanistlerin yaptığı şarkı. yalnıııız.. ! bu başlığı açmamdaki amaç, yaşadığım, karşılaştığım bir hadiseyi sizlerle paylaşmak. şöyle ki:

az önce bir insanla tartıştım. facebook'ta herkese açık olarak paylaştığım şarkıyı görüp, (ne akla hizmet anlamadım ama) tanımadığı bir insan olan ben'e hemen mesaj atmış. mesaj aynen şu:

"Dinledigin sarki satanist sarkisi anlamiyorum bu devirdeki vatandaşlarımız hem müslüman hemde satanist sarkisi dinliyorlar...
Pentagram (Mezarkabul) - Dark Is The Sunlight bu sarki satanistlerindir bence biraz arastir bir sarkiyi dinlemeden önce okadar ilahiler varken bunlar nasil dinleniyor pes yani...!!
ama neyse karismak gibi olmasin Can senin yasam senin..!!
"

ilk olarak şaka yaptığını sandım. zira üslubu cidden şaka'yı andırıyor. lakin sonradan gayet ciddi olduğunu anladım. hemen cevap yazdım:

"sen de kimsin?
şarkı şarkıdır. satanist şarkısı diye bir şey yok. anlamını da biliyorum ayrıca. asıl sizin kafanızda kalıplaşmış bir iki düşünce var, herkesi ona uydurma çabası içindesiniz. uymayanı öteleştiriyorsunuz. dinlediğim müzik beni ilgilendirir. inancım da kendimedir.
müziği yapanların yaşam tarzına özentim falan da yok ayrıca. şarkıyı seviyorum ve dinliyorum, dinime imanıma da dil uzattığı yok.."

gelen cevap iddialı.. :

"sanirim ingilizcen biraz az * sarkinin sözlerini netden bul ve türkceye cevirrsen anlarsin nedemek istedigimi *...hem ben senin dinine dil uzatmiyorum buna hakkimda yok bende aciz bir kulum...ama dine bukadar önem veriyorsan biliyorsunki zaten sarki dinimizde caiz degil...!!neyse karisdigim icin özürdilerim..."

durdum. duramadım cevap yazdım yine:

"'şarkı caiz değil' diye bir şey yok. içeriği ve verdiği hisse göre caiz olup olmama durumu vardır.
anlamadığım şu ki beni tanımazsın etmezsin ki ben de aynı şekildeyim, buna rağmen rahatça böyle ithamlarda bulunabiliyorsun.
zamanında bakmıştım çevirisine de. sakınca görmedim ve dinliyorum. dinlemeye devam da edeceğim.
ayrıca sizin gibi böyle tanımadığı insanlara bu şekilde yaklaşanlar yüzünden şuncu buncu anlayışları ortaya çıktı ve önyargılardan kurtulamaz hale geldik."

cevap gecikmedi:

"Eskiden Peygamber Efendimiz S.A.V hata yapmayin diye bize ögütler vermis.Bu ögütlerin birisindede Müslüman kardesinizin yolu iyi degilse * * tatli dille yolunu düzeltin demis.Ben o sarknin iyi bir yol olmadigi icin tatli dille uyarmak istemisdim simdi önyargili birisi oldum herkes sizin gibi aman bana karisma deseydi biz simdiye kadar bitmistik...ALLAH razi olsunki hocalarimiz bilen kisilerimiz bize karismis karisiyorlarki izimizi yolumuzu biliyoruz bunun adinada suncu buncu denmez...ben söyledim ALLAH herkese akil fikir vermis karari sonunda gene siz veriyorsunuz...yani ROCK konserinede gidebilirsiniz isterse baska seylerde yapabilirsiniz... ama müslümanlığın hakkını verenleri incitiyorsunuz. haklarına giriyorsunuz... "

bunların altında kalmak olmazdı tabi. aslında mesela altta kalıp kalmama değil. bu derece sapkın bir düşünceyle, (ya da iletişim tarzıyla demeliyim) karşılaşınca, bir iki laf etmezseniz rahatlayamazsınız. (aslında adam bir şeyler biliyor. ama bakış açısı ve o bildiklerini yönlendirmesi yanlış. duymuş etmiş düşünmemiş.. her neyse). ben de bunun gereği sözlerimi esirgemedim:

"laubali hareketlerde bulunmuyorum, dışardaki hayatım dikkat çekici ve abartılı değil, evimde kendi halime neyi kimi dinlediğim kimseyi ilgilendirmez. ayrıca evimde yaptığım fiillerle hiçbir müslümanın hakkına da girmiyorum. onu yapanlar, başını kapatıp bacaklarını açan, dar pantolon giyen, aşırı makyaj yapan, topuklu giyen sözde tesettürlüler; müslümanım deyip, ona buna öğüt verip, içki içenler; hadislerden, sünnetlerden bahsedip gıybet/ dedikodu eden, laf taşıyanlar; namazdan, namazın öneminden, namaz kılmayanın müslüman olmadığından bahsedip, yıllık izne ayrıldığında namaz kılmayan imamlar; vs.. vs..
ben bunlardan uzak bir insanım ve Allah'a şükür ne yaptığımın da farkındayım. feraizi yapıp yasaklardan da sakınmaya çalışırım. bunun haricinde de keyfe kafi olan helal dairesinde istediğimi yaparım. Allah'ın serbest bıraktıklarına, kulları ne hakla karışabilir ki?.."

neyse ki burada anlayışı açılmıştı ki gelen cevap güzeldi:

"Ok özür dilerim..
Hakkini Helal et eger günahini aldiysam
Allaha emanet olun..!!"

ben de "selametle" yazdım yolladım.

şimdi ne denir ki bunlara..
biz küçükken fade to black için söylerlerdi. iyi oldu hatirladim özlemişim bir dinleyeyim.