bugün

tanım: görgü kurallarından bi haber kişilerdir.
asıl açmak istediğim başlık şudur: sarımsak ve soğan yiyenleri camiye almayalım kampanyası

madem o kadar seviyorsun sarımsak ve soğansız hayat olmaz diyorsun amcacım; topluma giriyorsun fırçala dişini, naneli sakız, şeker ye bişekilde yatıştırmaya çalış bu kokuyu.
cuma namazlarında olsun teravih namazlarında olsun yemin ederim bıktım şu insanlardan. sarımsak ve soğan kokusuyla feyizli bir namaz mı olur yahu. adam fatiha okuyor töbe yarabbim o nasıl kokudur, ağzını açmasıyla camiye yayılan bir koku hakim oluyor. başkalarının hakkına giriyor amcanın haberi yok. hayır biz tahammül ettik te yarın da oruç tutacak bu insan, kimseyle konuşmaması lazım. esefle kınıyorum.
(bkz: sarımsak ve soğan yedikten sonra diş fırçalamak)
cami adabına uymayan kişilerdir. bir de bunların cuma hutbesi sırasında fısır fısır konuşanları vardır. bilmezler ki cuma hutbesi sırasında sessiz durup onu dinlemek, biraz bir şey öğrenmek lazımdır. tey allahım tey.
gerçekten insanın midesini bulandıran olaylar yaşatıyor bazen. hani soğan sarımsak bi derece. ben adamın iftar menüsünü anlayabiliyorum. hani nerdeyse tesbihatta dönüp arkayı; "amca tuzu çok atmışsın salataya yaa" demek geliyor içimden.
(bkz: mevlana görse siz gelmeyin derdi)