bugün

milimetreye milim denilmesi ile eşdeğerdir.
Hata değildir . Dilimizde çoğu kelime gibi fransızcadan geçmiş santimetre'nin eş anlamlısı gibimsi .
(bkz: kilom)
tercih meselesi.
(bkz: tek derdin bu olsun)
hatadan öte santimetre ölçü biriminin günlük hayatta çok daha fazla kullanılmasından kaynaklanır. bunun yanında milimetreye de milim denir. ki biz insanlar bu şekilde anlaşabiliyoruz. daha "usta bu profil kaç milim" dediğimde suratıma mal mal bakan bir adam görmedim. hepsi akıllı. üstelik milimetreye milim veyahut santimetreye santim deyince anlıyorlar. konuşma dilinde gideceğim yerine gidicem diyen bir adama niye gidicem dedin diye yargılayamıyorsak santimetreye santim dedi diye de yine aynı elemanı yargılayamayız.
milimetreye milim diyen tiplerde mevcuttur.

senin beynin kaç milim?
kilometreye "kilom" demek gibi bişey sanırım.
-ali çabuk söyle oğlum kaç santim orası çimento kurumadan kesip koyalım ona göre fayansı..
-ali söylesene oğlum!
+sen önce santimetreye santim demekten vazgeç o zamam sölerim..
-siktir git ali çimento kurudu sende kovuldun..
+ burasını ölçtün demek, peki kaç santimetre?
- 35 santim abi.
+ demek 35 santi'n, hmm!!!
- !'!^'+^'^%^+&
kilograma, kilo demekle aynı şeydir.
kilograma kilo demek gibi bir şeydir. günlük konuşma dilinin kolaylaştırılmasıyla alakası olmasından kaynaklanır. hiçbir resmi yazışmada santim veya kilo zaten yazılmaz.
"bu araba kaç kilometre bölü saat yapıyor" ile, "birader bu araba kaç yapıyor, ehehe" demekle aynı şeydir.
bunu diyen insanla bu tarz esprileri yapan aynı kavimdendir.

- bu kumaşta italya'dan geldi abi.
+ bunun metresi kaça?
- bunun metresi satılık değil abi ev filan açtı bunun metresine satmaz yani ehhe eheee
+ ...
görgüsüzlüğün bir boyutudur.santimmiş.ben senin abdurrezzak olan ismini abdur diye çağırıyor muyum.
efendim böyle insanlar en kısa yoldan toplumdan men edilmeliler.
böyle insanları önce öldürüp sonra şeyini keseceksin.santim miş yahu.kilometre olsa anlarım zaten göt kadar bi uzunluk daha neresini kısaltırsın ki.
santim kelimesi tam bir santimetre uzunluğunda. daha bilimsel yani.
(bkz: bak sen şu terbiyesize)
ceme deyince anlaşılmıyor o yüzden. hatta bazı yörelerde santo denilmekte. yurdum insanının kısaltma hastalığı. oysa "seninki kaç santim" denilince kısaltma sevdası uçuveriyor hemen.
(bkz: http://www.kacsantim.com/)
serap'ın çorabı bu yazılışı
serabın çorabı bu okunuşu bunun gibi birşer
güncel Önemli Başlıklar