bugün

televizyonlarda bir bakkalın empoze etmeye çalıştığı hareketlendirmedir.
pek inanmadım ama gene de cıkıp bi sakız aldım.
bakkal çok içtenti.
çiğneyin, çiğneyin ekonomiye can verin, kan yapsın...
biz bakkala, bakkal manava, manav kasap amcaya, kasap oduncuya filan derken, rte hepimize !

anladın sen !
(bkz: gül alıp ekonomiyi hareketlendirmek)
(bkz: kırtasiye ürünü alıp ekonomiyi hareketlendirmek)
(bkz: gül gibi ekonomi için bir paket sigara almak)
fadime ; bakkala gittim, bakkal amca, gel sana sakız vereyim dedi.
bakkal ; bende verdim.
ekonomi; canlandı.
(bkz: ekonomi canlansın diye alınabilecek şeyler)
ben bakkala verdim, bakkal gitti satıcıya verdi, satıcı gitti patrona verdi, patron işçiye, sonra işçi herkese.
(bkz: chaos theory)
kars kaşarının kaktırılabileceği durumdur.
(bkz: ben bunu onceden dusunmustum)
son zamanlarda beyaz ekranda sıkça gördüğümüz krizin etkilerini azaltmaya yönelik reklamlardandır.
nette rastlamış olduğum, konuya farklı açıdan yaklaşmış yazıyı paylaşmak isterim:

--alıntı--
Sevgili Alın, Ekonomiye Hayat Verin !
Sıcak paranın dolaştığı, canlı bir ekonomi için sıcacık bir sevgili alın.

Siz sevgili alırsanız, sevgiliniz sizi kazanır. Sizi kazanınca siz günün belli saatlerini telefonda geçirirsiniz, operatör kazanır. Operatör kazanınca daha çok kampanya yapar yine kendisi kazanır. Çekinmeyin alın, verin, ekonomiye can verin.

Sevgili alırsanız sinemaya gidersiniz. Sinemaya giderseniz patlamış mısır alırsınız. Patlamış mısır alınca patlamış mısırcı kazanır. Ee mısır kuru kuru gitmez tabi, o yüzden kola da alırsınız, yine patlamış mısırcı kazanır. Sinemada pis yağlı ellerinizle sevgilinizin elini tutarsınız ve peçete almak zorunda kalırsınız, kim mi kazanır? Tabii ki patlamış mısırcı kazanır. Yüzü gülen bir ekonomi için gelin siz de bir sevgili alın.

Bu sevgili bütün krizlere iyi gelir, piyasayı yatıştırır. Akşam yemeğine gidersiniz restorant kazanır, restorant kazanınca restorant sahibi arabasını satar son model bir araba alır, aracı satan galeri kazanır. Aracı satan galeri kazanınca üretenin de değirmeni döner. Araç Almanya'dan geldiği için Almanlar kazanır. Almanlar kazanınca doğal olarak biz de kazanmış sayılırız. iyisi mi siz bir sevgili alın, memleketimiz kazansın.

Krizin son etkilerini de yok etmek için hiç durmayın, hemen bir sevgili alın, hepimiz kazanalım.

kaynak: http://www.gokhanbesler.com/

--alıntı--
(bkz: sakıza dayalı ekonomi modeli)
saçma reklam sloganı.

devlet sigaraya zam basacağına sakıza zam yapsın, çünkü ülkemizde sigara içenlerin sayısı sakız çiğneyenlerden daha fazladır.
ayrıca bir adam bir tane sakıza 10 kuruş veriyor ama diğer adam bi paket sigaraya 4lira veriyor...
yani sigara içenler bu ekonomiyi ayakta tutuyor...

(bkz: devlet sigara içenleri küçümsüyor)
(bkz: sigaraya evet)
(bkz: yaşasın sigaralarımız)
"aslında herkesde b.k gibi para var da, harcamıyor. kriz bu yüzden çıkıyor" aldatmacası..