bugün

Alevilik konusunda, A. Haluk Ünal ın yöneteceği ilk uzun metrajlı filmdir. Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Lâçin Ceylan, Zerrin Sümer, Ahmet Mümtaz Taylan gibi oyuncuları mevcuttur.

1980 de Çorum katliamı sonucu istanbul a göç eden bir Alevi ailenin hikâyesinden yola çıkan Saklı Hayatlar, sıradan insanların yaşadığı kimlik çatışmalarının yol açtığı gerçek bir trajediyi anlatıyor.çekimlere bu günlerde başlandı.şimdiden haber verim yani.güzel bir film olacağına inanıyorum.
fragmanıyla bile heyecanlandırmıştır.gösterimi yanılmıyorsam mart ayında olacaktır.
(bkz: saklı yüzler)

ister istemez akla geliyor.
http://sinema.hurriyet.co...ayesi-sakli-hayatlar.aspx
merak ettiğim bir filmdir. en yakın zamanda gidiceğimdir.
gösterim yerleri

Adana Arıplex Cemalpaşa

Ankara Kızılırmak

Ankara Megapol

Ankara Optimum

Antalya Alanya Örnek Damlataş

Çorum Özdoğanlar

Denizli Belediye S. M.

Diyarbakır Avrupa Sin.

Diyarbakır Babil Avşar

Eskişehir Cinema Pink (Kanatlı)

ist. Altunizade Capitol

ist. B.Evler Cinevip Metroport

ist. Bağcılar Site

ist. Bakırköy Avşar

ist. Beyoğlu Atlas

ist. G.O.Paşa Cine/Ma

ist. Kadıköy Atlantis / Moda

ist. Sarıgazi (Fabulist) Atlantis

izmir Alsancak izmir

izmir Çiğli Cinecity Kipa

K.Maraş Cinemall

Malatya Park Avşar

Mersin Marina Vista

Muğla Bodrum Cinemarine

Sivas Klas
az önce izlediğim film.
çok güzeldi, özellikle ahmet mümtaz taylan'ın oyunculuğu görülmeye değer.

her şeye rağmen; aşk güzel şey...
tek başıma gittiğim ilk film. güzel oluyormuş bundan sonra hep tek tabanca !!

filmin konusu oldukça hayatın içinden ve herkesin kendi çevresinde yaşanmış bir örneği vardır bu konuyla ilgili. alevi kız, sünni çocuk.

oyunculukların hepsi çok iyiydi ama ahmet mümtaz taylan ayrıca görülmeye değer.

olaya çok yönlü bakılmış hem sünnilerin hem de alevilerin ortak hassasiyetleri göz önünde bulundurulmuş.( daha önce başıma geldiği içinmidir nedir bilmem ama çok duygulandım filmde yaşadıklarım geldi aklıma alevi sevdiceğimin annesi gibi bir anne vardı filmde ve benim sevdiceğim gibi de bir kız).baba oğul ve anne kız dialogları çok iyiydi, öyle ki her evde olan fakat hiç bu kadar net konuşulamayan dialoglar.

filmin esas konularından biri de alevilere yönelik yapılan katliamlar, çorum olaylarından bahsedilmiş orda yapılan vahşet bir kaç sahneyle göz önüne serilmiş. bir sahnedeki anne kız dialogu çok hoşuma gitti mesela annesi kızına sünni çocuktan vazgeçmesi için bir sürü nasihat ediyor ve sünnilerin alevilere çorumda yaptıklarını anlatıyor hatta daha ağırı kendi yaşadığı zorbalığı, yediği dayağı anlatıyorancak kız çocuğu sevdiğini ve bırakmayacağını söylüyor ki, anne basıyor tokadı kızın cevabı manidar ;

- gücün bana yetiyor değil mi ? söyle şimdi onlardan ne farkın kaldı ?

filmi gidip izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız, bir de şöyle bir sonuç çıkıyor.

attığınız kurşun gelip sizi vurabilir ve ancak o zaman anlarsınız kurşun yarasının nasıl yürek yarasına dönüştüğünü.
lanet olasıca hayatın ta kendisidir, olayın aynısı bizzat başıma geldiğinden biliyorum, çorumlu bir alevi kızı sevdim ve tıpkı filmdeki gibi ailesi özellikle annesi buna karşı koymuştu, yani filmde anlatılanlar abartı değil eksik bile.
mezhep çatışmasının dünü ve bugünü üzerinde düşündüren film.

en sevdiğim sahne, küçük kızın üzerinde hazreti ali resmi olan dokuma üzerinde namaz kılmasıydı.
filme "çok iyi" dedirten tek sahneydi, diyebilirim.
konu gerçekçi tutulmus ve oyuncular olarakta naif sekilde oynanmis film. Filmin 1:00:00 dakikasinda insanin tüyleri diken.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar