bugün

her sene büyük karışıklığa neden olan olay. Bir kereye mahsus yarım saat alınsa da milletin kafası rahat etse olmaz mı?
her sene büyük kırışıklığa neden olan olay. bir kereye mahsus yarım saat verilse de milletin kafası rahat etse olmaz mı?
Bu konunun asıl suçlusu hitler dir insan gcünden daha fazla yararlanmak için saatleri geri aldırırmış böylece 1 saat gneş geç batmış olur ve insanlar 1 saat daha çok çalışmış olur zihniytiyle günümüze kadar gelmiştir malesef ...
insanın zaman kavramı konusunda muhakkak sapıtmasına yol açan bir uygulamadır.
ilk defa 1916 yılında almanyada uygulanmaya başlamıştır. daha sonra 1920 lerde çoğu avrupa ülkesinde de hayata geçirilmiştir. kanımca çok mantıklı böylece güneş ışığından daha fazla faydalanıp daha az elektrik harcıyoruz.
Küçükken yine mi okuldan hava kararmış haldeyken mi çıkacağız anne diye sorduğum soru konusu.* *
Benim için buydu saati ileri geri almak. Ahh ahh..
SAATLERiN iLERi ALINMASI DURUMU KADAR iŞiME YARAMAYAN EYLEM. ŞÖYLEKi; PAZARTESi iŞE BiRAZCIK GEÇ KALINMIŞTIR. PATRONDAN "NERDESiN LAN SEN" TEPKiSiNDEN SONRA, PATRON SAATLERi GERi ALMAYI UNUTMUŞUMDA O YÜZDEN GEÇ KALMIŞIM DENiLiR. PATRONUN VERDiGi CEVAP iLE KENDiME GELMEM BiR OLDU. "LAN GÖT! SAATiNi GERi ALMADIYSAN EN AZ BiR SAAT ERKEN BURDA OLMAN GEREKiYORDU". KiMi KEKLiYON?
BEN;(DIŞ SES) GÖT MÜ? CANIN SAGOLSUN. (iÇ SES) HASSiKTiR AMNKOYUM.

EDiT:SAATLERiN GERi ALINMASI BAŞLIGI DiYE YAZILAN ENTRYDiR BU.
tempolu bir müzikle hoş olacak eylemdir. ileri-geri ileri-geri ileri-geri...
amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının önerisi ile ileri veya geri saat uygulamasına Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak her yılın Mart ve Ekim aylarının son Pazar günü başlanır.

Yaz saati uygulamasıyla akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji tüketim talebinin (puant gücünün) azaltılması amaçlanır. Peki bu uygulamadan elde edilen net tasarrufumuz ne kadardır diye sorulursa, uygulamayla her yıl "orta ölçekli" bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanır.

------

ayrıca bununla ilgili bir fıkra vardı;

Dursun, saatlerin geri alınacağını duyunca, duvar saati, kol saati, masa saati demeden evdeki tüm saatleri toplayıp arkadaşı Saatçi Temel'in işyerine gitmiş. "Ula Temel, televizyon haberlerinde söylemişler, saatler geri alınacakmış. Biz de evdeki saatlerin hepsini senden satın aldığımız için sana getirdik. Bunları geri alacaksun." demiş. Temel, oturduğu sandalyesinden yavaşça doğrulurken kendinden emin bir şekilde cevap vermiş:

"Ben de duydum ama bir saat geri alınacakmış. Onun için sadece birini geri alırım, diğerlerini almam."
(bkz: george vernon hudson)