bugün

şarkıcısına göre değişir. it kopuk mahalle rapçisi değil de kaliteli rapçilerin harika performansları vardır.
mesela benim için en iyi performans, sadece rap dünyasında değil tüm müzik dünyasındaki en iyi performans şudur:http://www.youtube.com/watch?v=nw4sb0sb8kw&playnext_from=TL&videos=FZuIkmDXloI
rap sevilmese bile, video baştan sona izlendiğinde kötü performans denemez bunun için. zaten o tura yüzbinlerce kişi katılmıştır. efsane turnelerden birisidir.
rapper'ın ses tonuna nefes gücüne bağlı olarak değişebilir. dmx ve eminem bu konuda iyidirler. busta rhymes, chamillionaire. david banner, lil jon gibi birkaç isim daha sayılabilir. örnek olarak bunu verebilirim sanırım;

http://www.youtube.com/watch?v=KyHrX8LnZS8
yer altında çok sağlam sahne performansları yapılmaktadır. sahne işi gariptir öyle herkesin harcı değildir yani hele rap sanatçısı iseniz işiniz iki katı zordur.

rap müzikte kelimelerin her ritim vuruşunun sonunda beat'a oturması gerekir. bpm yani beats per minute, dakika başına düşen vuruş sayısına göre rapin yapılması gereklidir. o sebeple rap performansı diğer müzikleri icra edenlerin performansından farklı değerlendirilmelidir.

söylenen parçanın bpm sayısına göre değişir rap beatları genelde 80 ile 120 bpm arasında olur 120 bpm bir parçada saniyede 2 vuruş olduğu için her mc bu beatın üzerine okuyamaz devamlı ritim kaçırdığı için sırıtır.

mesela 110-120 bpm bir beat beğenmiş rapper illa tutturur ben buna parça yapacağım diye... ve yapar'da 4 kıta okur beat üzerine birleştirir, 4 kıta okur diğerinin ardına birleştirir bu böyle devam eder bir 16'lık tamamlar ve sonra bunu kaydeder. dinlerken her dinleyici bunun kanal kanal birleştirilmiş bir kayıt olduğunu anlamaz ama müzik kulağı ve miksajı iyi biriyse bunu ayırt eder.

bu parça tutulur ve dinleyici tarafından sevilirse'de sahnede okumak icap eder, beat gelir sahnede okuyamazsın kıçın çatlar "hebelel hübeleele" diye geveler ritmin amına koyarsın. arkanda olan mc kademeye girer ama sıçarsın.

o sebeple işini bilen rapper kaç bpm'e rap okuyacağını'da bilir ona göre parça yapar. tabi bizde önüne gelen mc anasını satayım beat bulan rap yapıyor. neyse sakinim.

mesela ben 120 bpm bir beat'a okumam toplu bir feat değilse...yapmam bunu yani sonuçta 4-5 mc'nin yaptığı parça konserde okunmaz. *
performansım iyidir yani. neyse *