işyerinde meydana gelen, çalışanın kendisini, işyerini ya da ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olaydır.

ölümlü 1 iş kazası gerçekleşmeden önce yaklaşık 600 kere ramak kala olayı yaşanırmış.
aman başımıza prosedür açmayalım diye kayda geçmez 3. sınıf ülkelerde.

kim bilir hangi ülkeler.
Herkes ve herşey için geçerlidir bu. Iyi şoförler de bilir, biriyle onun arabasıyla bi yere gidersin, dikkatini çeker, arabayı kullanan, mesela aynaları iyi kontrol etmiyodur, çok yakınında birisiyse belki kibarca bi uyarıda bulunursun, o kadar yakın biri diilse çeneni tutarsın...

6 ay 1 yıl sonra duyarsın ki o şahıs kaza yapmış, belki ölen olmamış, ama maddi hasar olmuş...ortaya çıkar ki o kaza şahıs "aynalarını iyi kontrol etmediği için " olmuş...

Bizim bi arkadaşta da, son saniyede "sinyal verme hastalığı" vardı, sağa dönecek mesela, döneceğe yere 4 m kala sinyal verirdi...almanya'da şehirlerde her yerde bisiklet yolları var, gene kavşakta neredeyse tam dönerken sinyal çakmış, arkadan gelen sağında solunda sepetler olan bi bisikletli alman kadın, ışık yeşil olduğu için gazlamış geliyomuş, sağdan bisikletle bizimkinin sağ arka kapısına yapıştırıyo, arabanın üstünden uçup yolun ortasına çok pis düşüyo...bütün alışverişler dağılıyo, kadının sağ omzunu çiviyle tutturuyolar, ense köküne metal bişey yerleştiriyolar...4 5 saatlik bikaç ameliyat geçiriyo...

Ama ifade verip söylüyo, sinyal vermediği için düz devam etcek sandım ben de bastım, herif birden direksiyon kırdı, diyo...

Bu kaza niye oldu?! Bizim adam "geç sinyal verdiği için "!!... Ne kadar basit bişey aslında di mi?!...ama nerdeyse bi kadının hayatıyla oynuyosun, hayatından 3 ay zaman çalıyosun, kadının çocukları perişan oluyo, kendi perişan oluyo... "cool" oluyorum, şekil yapıyorum, sandığın için...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar