bugün

baskette 24 saniyeden son 10 saniye kalması gibi hissettiren bir duygudur kürtler için.
nankörlükte son noktadır.

köpek yavrusu gibi türemezseniz, devlet size iş de sağlar, eğitim de.
gerçi siz eğitim almak ister misiniz orasını bilemem.
sonra biz orospu çocuğu diyince çaylak oluyoruz öyle mi?
kontrgerilla türklerin so umududur demekki gibi bişey.
(bkz: nekkaa ekmek okkaa köfte)
çukur halini almış umut.umut denilirse tabi.
akp tarafından bütün istekleri kabul edilip pof poflanan ve resmen siyasallaştırılan pkk nın kürtlerin umudu olduğunu iddia eden cümle.

(bkz: akp nin pkk yı siyasallaştırması)

kısmen doğrudur. akp hükümeti zamanında yapılan siyaset sebebiyle çeçenler artık terörist, doğu türkistanda zulmedilen türkler terbiyesiz, kıbrıslılar tükaka ve pkk lılar kahraman olmuştur.

devlet tarafından bütün istekleri kabul edilip, kişi başı 7 dakika yargılanarak serbest bırakılan; davulla zurnayla karşılanıp köy köy dolaştırılan pkk pek tabii ki bir kısım ayrılıkçı ve ırkçı kürtler için umut haline getirilmiştir.
şiddetin, ölümün kürtlerin son umudu olması durumu ile aynıdır.ama külliyen yalandır.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
doğrudur, -son- umududur.
"tehlikenin farkında mısınız?" sorusunu tekrar canlandıran düşünce akımıdır.

not: doğu ve güneydoğuda hastane temellerini bombalayan pkkdır, okullarda ders verdirmeyen, köprüleri dinamitleyen, halkı haraca bağlayan, gelişimi engelleyen pkkdır. halkın cahillikten kurtulmasını en son isteyen de pkkdır.

ben samanyolu galaksisi güneş sistemine bağlı olan dünya da yaşıyorum siz hangi dünyada yaşıyorsunuz?
(bkz: umudumuz şaban).
pkk kürtlerin son umudu olmamalıdır.
kürtlerin tek ve son umudu "sosyalist sol" olmalıdır. pkk artık ideolojik olarak sağda, sınıfsal olarak burjuvaziyle işbirliği içerisindedir.
fakat bunun için öncelikle kürdistan pkk-cemaat ikileminden kurtarılmalı, sonrasında da kürt halkının ve türkiye içerisinde yaşayan tüm "azınlık"ların isteklerinin dikkate alındığı bir toplumcu anayasa hazırlanmalıdır.
tanım: gerçek fakat düzeltilmesi gereken bir önermedir.
kimsenin umudu olamayacak, tüm geliri uyuşturucu gibi kirli işlerden gelen ortalık karıştırmayı hedef edinmiş kanlı bir örgütün ne kürt halkına ne de bir başka halka umut olması mümkün değildir.