bugün

efendim bilindiği üzre, bir nesil pazar günü yıkanma geleneği yüzünden telef oldu. benim de içinde bulunduğum bu nesil insanları, 1-11 yaş arasındaki süreçte çok ekstrem bir şey olmadığı takdirde pazar günleri dışında yıkanmazdı. aslında ''yıkanmazdı'' demek yanlış bir mantık. çünkü bu nesil insanları doğduğu andan itibaren yıkanma üst kullanım hakkını anneye devretmiş sayılırdı. bu çocuğun yıkanmakla ilgili tüm telif hakları anneye aitti. anne, çocuğun mavi slip donunu kapıp ''gel sırtını sabunlayayım'' derdi, çocuk paşa paşa giderdi. bu, ''gel sırtını sabunlayayım'' söylemi de 80lerin sonu 90ların başında çocuk olan herkes için, pazar akşamları bizimkiler ile parliament pazar gecesi sineması arasındaki zaman diliminde olurdu. banyoda anne kir çıksın diye kafaya, vücuda kaynar sular dökerken, sevimli veletimiz de diziden aklında kalan sahneleri ''eheh çok komik - off yandım'' efektleri arasında anneye tekrarlardı.

işte böyle bir nesilin sıradan yaşantısının ortasına mahallenin piçi kıvamında biri gelir, insanları anarşik olmaya teşvik ederdi. bu anarşik piç, salı günü okula sarıp sarmalanmış şekilde gelir ''dün yıkandım üşüyom'' derdi. biz sıradan insanlar da bu piçe bakıp ''wuuu yıkanmış'' derdik.
özel bir insandı o bizim için pazar günü dışında yıkanabiliyor diye. sınıf başkanı olmalı, sınıfın en güzel kızının saçını çekmeliydi.

nesilin neden telef olduğuna gelirsek;
pazartesi akşam yıkanmış, salı okulda bunu anlatan ıslak piç yüzünden gaza gelip, salı akşamları eve gidip asi anarşik yüz ifademizle ''anne ben yıkancam'' derdik. geleneksel bir aile geleneğini bozduğumuzu düşünen anne ise, bizi güdümlü anne terliği ile evin içinde koştururdu. gerçi evde dayaktan zor kaçıp çarşamba günler bir iki kere ''yıkandım üşüyom'' demişliğim vardır.
gurur meselesi yapmışım olayı. ne yıkandın mna koyayım, kokuyosun lan.

burdan, çocukken pazar günleri dışında da yıkanabilen o ıslak piçe sesleniyorum; haram olsun sana o sınıf başkanlığı, saçını çektiğin güzel kız. ben de yıkanıyorum artık istediğim gün. özel filan değilmişsin lan.