bugün

patronun önünde ezilip büzülen ve her türlü küfrü, hakareti sineye çeken ancak patronun bu yalakalığa karşılık ona verdiği yetkilerle diğer personele kan kusturan personel çeşididir.
patron arkasını döndüğünde ana avrat küfür eden tiplerdir. ama yüzlerine hiçbir şey söylemezler yüzüne tükürse 'yarabbi şükür'der. bulunup odunla dövülesi insanlardır.
her şirkette vardır bu tipler. anasını avradını siktiğimin bebesi her şeyi kelime kelime anlatır. onun için yaptığınız iyiliklerden haberi yoktur ama sizi de gider ispiyonlar piç. iki yüzlü yavşağın tekidir.
edepten, utanmadan yoksun kişiliklerdir. işinin ustalarıdır da diyebiliriz. bir dakika arkanızı dönmeye gelmez, hemen her şeyi uçurur. Dışarıdan ne kadar komik gözüktüklerinin farkında bile olmayan insancıklardır.
(bkz: cıvık bacım afedersin)
(bkz: her iş yerinde bulunan orospu çocuğu)
(bkz: amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)
iki yüzlü olma konusunda üstüne olmayan kişilerdir. rol yapma konusunda üstlerine yoktur. oyunculuk konusunda bir hayli başarılıdırlar.
2015 yılının 23 nisanının hafta içine gelmesinden dolayı patronumuzun baş yalakası aynı zamanda sevgili metresi olan hanım efendinin, kızının 23 nisan gösterisi olmasından dolayı tatil edilmişti. bu sene cumartesi çalışmayan baş yalaka metres hanım zaten izinli olduğundan dolayı patronun 23 nisanı bi tarafına takmaması benim ciddi sinirimi bozdu. ulan nasıl bir dünya , nasıl insanlarsınız siz.. insafsız pislikler . bu iş yerinden çıkmadan seni bir tavana asıcam bekle sen bekle..
iş hayatına yeni atılan arkadaşların bunları tanıması zordur. Öncelikle şirkete yeni gelen çalışanlara sinsice yaklaşıp oryantasyonda yardımcı olacağım ayağına samimi olmaya çalışırlar. Burada ki amaç kendileri için bir tehlike oluşturup oluşturmadığını öğrenmektir. Eğer kendisine zarar vermeyeceğini düşünürse dişlerinini geçirmeden seni serbest bırakır. Ola ki zararlı olacağı kanısına varırsa dişlerini geçirerek zehri tüm işletmedeki herkese yayar önce, sonrasında patrona bu arkadaş için böyle böyle diyorlar ben öyle duydum diyerek zehrin yerine ulaşmasına sebeb olurlar.

Bu tür insanların bilgi ve birikimleri bulundukları mevkiye gelmesine yetmeyecek seviyede olduğundan yükselmek için çok farklı yollara başvururlar. patronun götünü yalamaktan tutun , arkadaşlarını satmak, yalakalık için üç kuruşun hesabını yapmaya kadar geniş bir yelpazade gammazlık, fitne, fesat ve gıybet konusunda mesai saatleri ve dışında durup usanmadan çalışırlar.