bugün

3-4 gün önce evde ki yaprak takvimin arkasında gördüğüm hadisedir. ne sözü söyleyen ne de başka bir kaynak belirtmemişler. sadece "parmak çıtlatmak şeytanın tesbihidir" yazıyordu ben de apartmanda yoğun olarak bulunan dindar kesimden bir amcaya bu meseleyi açtım. kendisi "Bu tür söylentilere itibar etmemek gerekir. Bu aslı olmayan bir hurafedir" cümlesini kurdu ancak bununla beraber; "Camide, namaz için safa girerken, namaza dururken ve namaz içinde parmakları çıtlatmak mekruhtur" demeyi de ihmal etmedi.

not: amcanın hiçbir cemaatle alakası yoktur. tarikat yada cemaat değil, anadolu müslümanıdır. özetle dinci değil dindardır.
sık sık kulağıma gelen batıl olduğunu düşündüğüm söylentidir...

ha bir de şöyle birşey var;
(bkz: kireçlenme)
(bkz: kemik erimesi)
sağlıksız ve gereksiz olduğu için alışkanlık haline gelmişse bırakılmaya çalışılmalıdır...
http://video.gencturkhabe...a_dalga_geciyor_video.htm
(bkz: ıslık çalınca şeytanın geldiğine inanılması)
cemaatle namaz kılarken dikkat dağıtabildiği için, ibadet sırasında başka taraflara yönelten her şey gibi mekruh sayılmıştır.Eklemlere zarar verdiği için de mekruh olabileceği kanaatindeyim.
eli hızlıca demir çubuğa çarptıktan sonra parmakların sıkıldığında sürekli çıtlaması.

eğer doğruysa ben ve benim gibilerin sıçtığına işaret eden mevzu.
sağ elle tesbih çekip, sol eliyle parmak çıtlatılırsa durum eşitlenir gibi bir olayın olmadığı durumdur.* *
(bkz: batıl inançlar)
ota boka kanan bir zihniyet ürünü. ama zararlıdır yapmayınız gardaşlarım.