bugün

pakmaya kenan kaptan denizcilik anadolu meslek lisesi balıkesirin ayvalık ilçesinde bulunan bir lisedir.

bu liseyi durup dururken araştırmak gibi bir fantezi yapmadım. kardeşim bu sene ilköğretim sbs sınavına girdi. gerçi kimimiz bunu zamanında oks ya da lgs olarak hatırlıyordur. neyse 6, 7 ve 8. sınıflarda girdiği sbs lere ve diploma notuna göre bir tercih yapmamız gerekiyordu. biz de puanına göre ( bu arada puanı 321 ) en iyi bölüme ve ilçeye gitmesini istedik doğal olarak. küçük bir araştırma sonucu kaptanlık için epey bir heveslendi bizim oğlan.

ilçe olarak da hep ayvalık, çeşme gibi yerleri yazmaya özen gösterdik. üçüncü tercih çeşmedeki lise iken dördüncüsü bu ayvalıktaki liseydi. sonuç olarak kardeşimin tercih sonuçları açıklandığında ayvalığı kazandığını öğrendik.

bu sene yeni bi olay çıkartmışlar; tutturduğun tercih sırasının yukarısındakilerde yedek listede gözüküyorsun. kardeşim de çeşmede 30. yedek gözüküyor. ama yine de senin tutturduğun okula gidip kayıt olman gerekiyor.

velhasıl, kardeşim için annemle babam önkayıt için gittiler okula gerekli belgelerle. ama okul yeni olduğu için hiç bir fikrimiz yoktu okul hakkında. biz sanıyorduk ki kaptanlık okuyacak o lisede. aslında o okulda kaptanlık değil sadece makine zabitliği bölümü var imiş.

bu bölümden başka hiç bir seçenek sunmuyorlarmış sana. ama asıl nokta bu değil.

tercihleri internetten yaparken okulun bölümleri kısmında sadece ve sadece denizcilik yazması da neyin nesi?!

insanlar nerden bilecek hangi bölümler var hangileri yok? netice itibariyle sen kaptanlık için gittiğin yerde makine zabitliği oku?!

elden ne gelir?
(bkz: bir arkadaşım sendromu)
lan ne üzülmüştüm o zaman . ama şimdi mutluyum .