bugün

- aşırı yüklenme sonucu oluşan yaşama sevinci ile birlikte gelişen omuz kaşıma hareketi... evet bu hareketin başlangıç noktası; elinde pazar poşetiyle otobüse binip kartını okutan teyzenin etrafa bir bakış atmasıyla oluşur ve yere keskin bir bakış atan genç, teyzenin yüzüne bakmadan ayağa kalkar ve artık o bir kahramandır. ciddiyetinden ödün vermez, teyzenin ettiği teşekküre 25 derecelik bir boyun hareketiyle yanıt verir, bu derecedeki hareket "ne demek teyze, bunu yapmazsam allah belamı verirdi zaten. benim de annem var, yaşlı bir nenem var..." anlamı taşır.

- sağ elin yırtık cebe gitmesi hareketi... daha çok elini bir yere koyamamaktan ötürü gelişse bile bu hareketin amacı herhangi bir hareketsizlikte oluşan sessizliği herhangi bir canlanma davranışı ile bozma gayretidir. toplum içerisinde aşırı sessizlik ve hareketsizlik, insanın metabolizmasına psikolojik bir etkide bulunur ve eliniz kolunuz kaşınır, ayak topuğunuz istemsizce havaya kalkar vs vs. siz de bir şeyler yapmak zorundasınızdır ve en kolay çıkış yolu, bacağınızla temas kurabileceğiniz derecede yırtığa sahip pantolonunuzun cebinize elinizi sokmanızdır. herkesten habersiz bir şekilde elinizin bacağınıza değmesi sizin kendinizi seçilmiş insan sanmanıza sebep olabilir, aman dikkat! siz pokimon değilsiniz.

- telefonun tuş kilidini açıp bön bön baktıktan sonra mesajlara girip turkcell'den gelen mesajı, sevgiliden gelmiş bir mesaj gibi okuyup mustafa sandal bakışı atma hareketi... bu hareket şaşmaz efendim. ben teyzeye yer verdim ama sevgilim de yok değil hani! demeye getirmektir. yer verdiysek orospu çocuğu değiliz. bizim de anamız bacımız sevdiğimiz var. ben de insanım. benim de temel ihtiyaçlarım var. ben de sizin içinizden biriyim. bakmayın yer verdiğime, içinizden biriyim lan işte... anlamı taşır.

- kafaya değmekte olan ve içinizden "bu ne amına koduğum" dışınızdan "of bu da ney yahu" demenize sebep olan tutacak ipini kenara itme hareketi... bu hareket genellikle teyze görmeden yapılır ki, hani yer verdim ama size küfretmiyorum, bunlar doğaya uyum sağlama çabaları, yaşam mücadelesi... sizinle bir alakası yok. gönül rahatlığı ile oturabilirsiniz demenin manası... bu hareket yapıldıktan sonra size bakan iki çift yüz görüldüğünde ise yapılan hareket; boynun 90 derece çevrilerek ve yarım domalarak siktir boktan bir kasabı dikkatle inceleme hareketidir. hayatınızda ilk defa görüyorsunuzdur o kasabı ama bir yerlere bakmak zorundasınızdır ve baktığınız yerde kasap vardır!

- yer verdiğiniz yaşlıya sürtünmemek amacıyla yapılan göt loblarının puding kıvamına getirilerek 5 santim geri çekilmesi hareketi... yol boyunca götünüzün kalkık gitmesine sebep olan hareket. hafiften kambur gibi olunulur. otobüs tümseğe geldiğinde ise götünüzü stratosferi delecek kadar havaya kalkmış gibi hissedersiniz ama kimse sizin götünüze bakmıyordur. 45 yaşındaki koskoca adamın liseli bir kızın eteğine bakış attığını görürsünüz ve sizin götünüz umurunuzda bile değildir. neyse; bu hareketi yapanların arkadaki kişinin götüne değdiği anda ise teyzeye sürtünmemesi işten bile değildir. iş ne alaka ben de anlamadım. hep bir cümle içinde kullanmak istemişimdir.