bugün

osmanlı cumhuriyeti'ne (osmanlı devleti; cumhuriyet değil, imparatorluktur) adım adım yaklaşmak, günümüz türkiye'sinin içinde bulunduğu vehameti ve durumu kısaca açıklayan ifadedir. yaşadığımız güncel olaylar, ekonomimiz, iç ve dış bağlantılarıımz ve ilişkilerimiz, siyasi yönümüz açıkça göstermektedir ki tıpkı osmanlı dönemindeki kuruluş ve yükselme dönemi gibi parlak bir dönemi (tartışmasız atatürk dönemidir) yaşadıktan sonra osmanlı'dan daha da hızlı ve vahim bir şekilde duraklama dönemine girmiş durumdayız. gerileme dönemi ise kapıdadır. işte osmanlı devletine adım adım yaklaştığımızın en büyük kanıtı budur.

ancak ne var ki demokrasiyi sağlama , milletini kürt- türk- çerkez-laz diye ayırmadan kucaklayıp ülke insanları arasında hak, adalet ve insanca yaşama haklarını bütünleştirme politikaları ve bunları halka layıkıyla sunma açısından o çok eleştirdiğimiz ve soyumuzun dayandığı osmanlı'nın yarısı kadar başarılı olamadık. işte bu noktada osmanlı devleti'ne değil adım adım, emekleyerek bile yaklaşamadık; yaklaşmayacağız da.

edit: başlık başıma kalmış...
(bkz: son yıllarda artan türbanlı popülasyonu)
ileri demokrasi yalanlarıyla adım adım yaklaştığımız "sözde" cumhuriyettir.
(bkz: avrupa ve uzak doğuda söz sahibi olmak)
parolamız, ileri demokrasi, geri insanlık.
bari osmanlı cumhuriyetine ayıp etmeyin. herşeyden önce baştaki liderlerin düşünüş tarzları birbirinden farklı kıyaslama yaparken daha dikkatli olalım.