bugün

ibadet ayağına sağlığı elden giden maldır.

sorsan hacı sağlığa faydalıymış der, halbuki riski büyüktür. hele bir de sıcak vurur kafasına bayılır kalır bir köşede.
kovuğundan yeni çıkmış tüylü bamya tespitidir.

(bkz: buralar hep üstteki gibi mallarla dolacak)
oruç tutmayan sağlıklı bireyin,
yemek yemeyip su içmeyen ve beynindeki şekerin eser miktarlara düşmesi ile bağırsak ve mide duvarındaki mukozaların zarar görmesiyle karaciğer ve böbreklerin yandan yemesi ve yaşadığı travmatik durumu tespitidir

doğrudur.
(bkz: oruc tutmayip birde tutanlara kufreden mal) 1gun ac kalmakla kimse olmez sanirim sen neden oruc tuttugumuzu bilmiyorsun.
Bir bok bilmeyen yazarın saçmalamasından başka bir şey değildir. 'Sen tutma la bebe' denilip geçilmelidir.
kendim oruç tutmadığım halde tutanlara da böyle saçma salak laflar eden insanları anlamıyorum. bize ne, size ne, olum.
Buna karşılık şu denilebilir;
- oruç tutmayıp yanacak mal.

Not: yukarıda ironi var. Malum sözlükte ironiyi anlamayıp bik bik öten çok oluyor.

Ayrıca isteyen tutar istemeyen tutmaz. Millet ibadetini yapıyor sağlık sorunu varsa tutmayı verir. insanların değer yargıları dalga geçilebilecek bir unsur değildir. Oruç tutmanın da tutmamanın da mallık göstergesi olduğu yok fakat bu işte mallık arayıp dalga geçmek büyük mallık.
ananas muz vs gibi ürünlerln yanı sıra bazı öğünleri boş geçmeninde büyüme hormonunu tetiklediğini bilmeyen mal beyanı, he bu da abd araştırma kaynaklı, abd yi çok seversiniz ya.

Ayrıca aç kalmak nefsi çok ezdiği için sekinettir.

sahurda yenen hafif yemekle de vücut yağ yakımına devam edebilir bu bağlamda çokta sağlıklı.

Daha anatomiden haberi yok amk gelmiş boş bir trollüklerdesiniz.
insanı durduk yere sinirlendiren önerme. Orospu çocucuğu musun lan sen. Sanane benim tuttuğum oruçtan ibne. Sen bana ne hakla bana mal dersin. Yıllardır oruç tutuyorum çok şükür sağlık problemi yaşamadım. Yaşama riski olanlar oruç tutmayabilir ya da orucunu bozabilir. Tamam mı piç?
bir müslümanlığın mal olmadığı kalmıştı. oruç tutmak kendi nefsine hükmetmektir. nefsini terbiye etmektir. islam dini de bunu emreder.
12 saat aç kalarak cennete gideceğini zanneden ve nefsini terbiye ettiğini zanneden insan ile aynı kafada olan insandır.
oruç tutmamasına rağmen akıl sağlığı olmayan,beygir hezeyanıdır.
açlıkta ölüm sınırı 15 20 gün olduğu suda ise 3 gün olduğu bilinmesine rağmen 1 gün için bile bu kadar abartarak yobazlığını göstermiş olmaktadır.
oruç kimsenin sağlığını bozmaz. ama orucu sigaradan daha zararlıymış gibi gösterip başlık açan piçler bunu pek anlamaz.
insanlar bile hayvanları açlıkla terbiye eder.
muhtemeldirki liseden mezun olurken bir iki dersi çıktığı yerde unutmuş, ergenekliğin verdiği sinir ve hışımla ate saçmalıklarına dalıp kendini insanlığın mucizesi zannederek ortalığa sıçıp batıran liseli pöykürmesidir.

la olum biraz akıllı ola la, eşşek kadar adamsın, hala sıpaların altında geziyorsun...
tutmayıp ahiretiyle oynayan malın yanında toplamadaki '0' kadar yer işgal eden kişidir. ortalama 70 yıl yaşayan insan 55 yıl oruç tutacak olsa 55 ay eder ve bu da 660 gün eder. cennet ve cehennemin ise sonsuz zamana giydirildiği söylenir. devlet bahçeli ye döndüm ya.
Birader oruç tutana saygı göstermek gerek tabii. Ama şu ergen islamistler yok mu ?!? Kalkıp saldırganca sağlıklı demekteler ya ne diyeyim. Oglum biraz nesnel olun...

biri de demiş Burger Kahve vs. sanki oruç tutmayanlar illa onu yiyecek. işte kendini savunma ya da orucun neden sağlıklı olduğunu açıklamıyor da (Açıklayamaz çünkü) kalkıp oruç tutmayanların sadece fastfood tüketen kişiler olduğunu söylüyor....

Alıştık bu mantıksızlığa artık...
Sağlığın yeme içme ile kazanıldığını sananların boş iddiasıdır.

Eğer açlık ve susuzlukla sağlık bozulsaydı, tok olanların hiç hasta olmaması gerekirdi diye bir tutam düşünmeye davet edilir.

Ayrıca belli gaye ve iyi niyetle bu oruç ibadetini yerine getirdikten sonra en küçük bir mükafat alma ümidi bile hiç alamamaktan hatta daha bide zarar etmekten daha kötü değildir.
tut tutma önemli değil, mevzu oruç da değil, kutsala saygı eskide kaldı...