her ramazanda sözlük ve normal alemde cereyan eden tartışmalar olup, yakın tarihte oruç tutmayanlar üzerinde değişik yöntemler dedenendiği izahtan varestedir.

başlığı açmaya sebep,oruç tutmayan vatandaşın ''o zaman sende beni uyar kardeşim yiyorsa''tarzındaki açıklamasıdır.

ilgili tabirde geçen yiyorsa kelimesi pek mühimdir.zira oruç tutan , iftara kadar yemez,içmez.kaldı ki dini öğretileri gereği oruçluyken olası kavgalara,gürültülere karşı ''ben oruçluyum de ''amir hükmüyle muhatap edilmiştir.o yüzden yiyorsa tabirinin diğer anlamından da uzak durur.yani aslında yemeyi bilir ama müsade edilmez.

uyarmaya gelince;

siz kendinizi uyarın,ben geliyorum.

(bkz: saygısızlığa prim vermemek)

(bkz: saygısızların ağzının payını vermek)
oruç tutunuz tutmayanları tutturunuz gibi bişi
kimsenin haddine değildir.
(bkz: dakkada 120 dil darbesi)
dinci saldırganlıkta ilk aşamadır. (bkz: sivas katliamı)
yanlıştır, saçmadır. kimse yapamaz değil yapmaması gerekir. ama yaparlar yine de.

sen oruç tutyorsan 'ki adı üzerinde "sen tutuyorsun allah için"'. kimseden sanane? ola ki sen oruçluyken başkası geçer önüne yemek yerse kafanı çevireceksin bu kadar basit. kimse sana saygı duymak zorunda değil, ama sen duymalısın. karakterin kalitesi burdan gelir.
oruc tutmayan bir baska muslumani uyarmasi, emri bil magruf suurunda olan bir musluman icin gayet normal bir davranistir. oruc tutmamakta israrliysa kendi bilecegi istir.