bugün

hergün içmesi gereken ilaçları olan birinin fidye sini ödeyip tutmadığı oruçlardan günah almaması neticesinde bayramı kutlamasında hiç bir beisyoktur. *
müslümanların yılbaşı adı altında noeli kutlaması gibi birşey
insanların yanlızca kendinden sorumlu olduğunu unutup başkalarının inancına karışanların kafasına her bayram takılacak sorudur, ileri aşaması ise oruç tutmayanların bayram namazına alınmaması kazaya bırakılmasıdır.
bayramı ramazan bayramı olarak değil şeker bayramı gibi bi yakıştırmayla kutlayan kişilerin bayramıdır, zaten önemli olan bayramın niteliği değil tatil olmasıdır onlar için.
(bkz: our boys have done it) (bkz: bazen bir bakınız herşeyi anlatır)
ben de yıllardır aynısını söyler dururum, adamlar oruç tutmuyor, krban kesmiyor ama bayramdan da eksik kalmıyorlar diye dert olmuştur içime. ancak laik bir devlette dini bayramlar niçin tatildir bunu hiç sormam kendime; ibnelik değil mi, sadece işime gelen şeyleri görür, işime gelenleri duyarım. yani gerekirse bir öküz kadar duyarsız olabiliyorum, aferin bana.
neden olmasin denebilcek durumdur. kisinin kendi tercidir tutup tutmamak. ama bazilari saglik meselesinden dolayi tutamaz ve bu durumda bayrami niye kutlamasin ki. ya da diyelim ki keyfi tutmadi yine kendi tercihidir. ama niye kutlamasin. islam zaten hosgoru dinidir ve bu cesit sacmaliklara yer yoktur islamda, olmamalidir. bakarsiniz bekli de o kisi bayramlarda yasanan paylasimlardan ve hissiyattan etkilenir ve bu durum onun oruc tutmasina sebebiyet verir, bilinmez. ama ne olursa olsun saygi duydugu icinde takdir edilesi kisidir. ne hos.
başlığı açan kişinin böyle bir zihniyeti yok fakat, tarım toplumundan kurtulamamış kişilerin hezeyanıdır. tarım toplumlarında birarada yaşamak, herkesin herşeye karışması makbüldür, milletin cinsel hayatına karışılır, orucuna karışılır, biz beraber yaşıyoruz diye düşünür, ülke sanayi ve tüketim toplumuna kaydıkça bu gibi karışmalar tarihte yerini almıştır, aynı binada oturup birbirini tanımayan kitlelerin varlığı bu kültürün bittiğine örnektir, e tabi arada bazı gerzekler çıkıyor, oruç tutmuyorsa, bayramda kutlamasın diyor, kendisine hala komün hayatı süren, tarımla uğraşan köylerden ev almasını öneriyorum.
bayram müslüman olanın bayramı, oruç tutsa o bayram daha bir güzel geçecek belki, 30 gün rabbine ibadet yaptığı için daha bir hissedecek bayramı ama sonuçta oruç tutmasa da o'nun da bayramı.

kurban bayramında kurban kesmeyen (maddi durumu yeterli olsa da, olmasa da) bayramı kutlamayacak mı? ya da yine bize bayram olan milli bayramlarımızdan 30 ağustos zafer bayramında ''biz bu ülkeden hiç düşman kovmadık ki'' diyerek kutlamayacak mıyız?

2 sene önce yan dairemize rum göçmeni bir kadın taşınmıştı, gece klubünde çalışıyordu ve müslüman değildi. biz onla bile bayramlaşmıştık ve çok mutlu olmuştu, komşuları için şeker almış, şeker ikram ediyordu. e müslüman olmayan biri bile bu bayramı kutluyorken, bu coşkuya dahil oluyorken bir kişi oruç tutmuyor diye niye dışlayalım, niye bayram onun hakkı değilmiş gibi göstermeye çalışalım.