bugün

gerizekalı baba tepkisi. sürekli dışarlarda gezip geç saatlere kadar gezince kızından bu şekilde şüphelenmesi terbiyesizce ve hayvancadır.
(bkz: bünye göçmesi)
bilindiği üzere orospuluk olarak nitelendirdiğimiz meslek olarak icra edilen alan, dişi ademoğullarının belli bir maddi karşılık ile vucutlarını pazarlama durumlarıdır.
bu bağlamda da orospu kendi içerisinde para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar ve her hangi bir maddi çıkar gözetmeksizin önüne gelene verenler şeklinde kendi içerisinde iki farklı türe ayrılmaktadır
bunun dışında bir de orospuluk mesleğini icra eden şahısların hal hareket ve tutumlarına binaen cinsel farklılık gözetmeksizin benzeri şekillerde tutum sergileyenlere lakap yahut yakıştırma şeklinde de kullanılmaktadır.
bir şahsın orospu olması için illaki okuması ya da okumuş olmaması gerekmemekle birlikte bunun bozulmuş ahlaki düzen, toplum davranışları, sosyoekonomik durum, psikolojik rahatsızlıklar gibi daha bir çok etmeni bulunmaktadır.
kişi istisnai durumlar haricinde genelde orospu olmayı kendisi seçmemiş, içinde bulunduğu şartlar ve sosyal toplumun baskıları nedeni ile bir çıkış noktası olarak kabul etmiştir.
bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda okumakla orospu olmak birbirine paralel ve senkron bir çizgi izlememekle birlikte, bahsi geçen etmenlerin okumakla aşılabiliritesi sebebiyle tanrının kadın olarak yaratmış olduğu insanlarımızın okuduğu takdirde illaki orospu olma sorunluluğu ve şartı bulunmamaktadır.
zaten orospu olarak nitelendirilen kişilerin bir çoğunun yeteri kadar öğretim ve eğitimli, bir hayat felsefesi kazanmış , kendisine bir rota belirlemiş, ekonomik açıdan özgürlük sahibi, düzenli bir iş hayatı bulunan, kendine has prensiplere sahip kişiler olmadıkları verilerle ortadadır.
tabi bu arada değişen dünya nedeni ile bozulmaya yüz tutan ahlakın düztur kabul edildiği kültürümüz amarikan fast food kültürü tarafından sürekli yozlaşmakta olduğu için okuyan gençlerimizin de almamış oldukları aile terbiyeleri ve ilim irfan yuvaları adı altındaki yozlaşan binlerce gençliğimizin bulunduğu okullarda orospuluk ve daha nice toplumsal olarak etik karşılanmayan yollara sapabilme ihtimali bulunmaktadır.
sonuç olarak ahlaksızlık olarak nitelendirilebilecek orospuluk kişi fıtratına göre değişkenlik arz etmektedir, kişi fıtratında bu yönde bir meyil var ise okusa da okumasa da bunu bir şekilde başaracaktır.
birilerinin dolduruşuna gelen (genelliklede bu birileri akraba olur) babanın kızına yaptığı igrenç bir yakıştırmadır.

keşke bende sizin gibi kızın odaya kapanıp telefonla konuşması veya eve geç geldiği için yapıldığı bir yakıştırma olduğunu yaza bilseydim.
ben şahit olduğum ve bir genç kızın intahar etmesine sebeb olan bu kelimenin hikayesini anlatmak istedim.
şimdi zar zor ve annesinin yardımıyla bütün akrabaları karşı çıkmasına rağmen kızın liseye gitme isteği ve bu isteğini babası tarafından bir türlü kabul edilmemesi, annesi ile bir olup babayı ikna ederler ve kız büyük bir seviçle okula başlar ve okulda başarılı olur çünkü okulun kıymetini çok iyi bilektedir. tabii haliyle lisede bu kızın bide erkek arkadaşları olur,erkek arkadaş dediysemde sevgili değil. bildiğimiz abi kardeş ilişkisi olan arkadaşlıklar. bir gün bu kızı yengesi kızı erkeklerle konuştuğunu görür. ve haliyle hemen babasına abartılı bir şekilde iletir.
(Y: yenge A: anne K: kız B: baba E: erkek arkadaş)
Y: abi ben kzıznı erkeklerle gördüm.
B: arkadaşıdır. ne olacak.(tabi adam sinirlenmiştir ama belli etmemeye çalışır.)
Y: yok abi el ele dolaşıyordu beni görünce elini bıraktı hatta daha öncede onu öperken gördümde sen kızarsın diye söylemedim.
B: tamam ne zaman gördün.
Y: bugün.
baba ordan ayrılıp sinirle rüzgar gibi eve uçar.
eve gelir ve bakarki kız okuldan yeni gelmiş ve yemek yemektedir.
B: bu saate kadar nerdeydin.
K: okulda ne olduki.
B: okulda değildin ben biliyom.
K: kız hayır baba okuldaydım.
B: yalan atma seni erkeklerle öpüşürken gördüm. der ve kıza tokat atar.
A: ne yapıyorsun yapma.
B: sen karışma zaten hep sen yüz verdin bu kıza kızı başımıza oruspu yaptın zaten namusumuzu iki paralık yaptın.
kız ağlayarak odasına gider ve saatlerce ağlar. asıl ağladığı yediği tokat değil babasının ona oruspu demesidir. bunu kendine yediremez ve uyku haparını olduğu gibi içer.
B: kızım.. kızım...
A: anne ağlayarak kızım kalk sana değil bana dedi kalk.
ama kız kendinden geçmiştir.
hemen ambulans gelir ve hastaneye götürülür. bab yaptığı yanlışın farkında ve erkek arkadaşını bulmak için okula gider. çocuğu bulur ve olum sevgilin hastanede der. çocuk ne sevgilisi amca o benim sadece arkadaşım ve benim kız kardeşim kadar severim onu der. baba bir kez daha yıkılır ve dayanamaz ağlar.
Bir anne ve babanın ağzından dökülmemesi dilenen cümledir. Çok ayıptır. Böyle bir uyarı yöntemi türk halkına özgü değildir. Bunu söyleyene kadar toprak ol daha iyi.
genellikle doğuda kızların maruz kaldığı iğrenç yadırgama şekli.
+baba ben orospu oldum.
-aferin kızım...
dobra olan babanın kızına hitap etme şeklidir.
yabancı müzik kanallarındaki açık saçık klipleri gören anne tarafından sorulan sorudur.

-anne ne kaldırıosun kanalları yaa?
-bu orospuları mı izliosun?
-anne ne var yaa?
-sen de mi orospu olucaksın başımıza kızım!!
bir annenin çok kızmış durumda kızına söylediği sözdür.

-anne yaa gece 12 de diyorum konser yaaa.
+kızım olmaz dedim aaa.
-ama anne kesin gitmem lazım.
+orospu mu olacaksın başımıza kızım sen ? he ?
al bundy'nin ağzından çıkması en zor soru cümlesi.
çok ağır bir tepki olmakla birlikte, esasında ebeveynlerin haklı korkusudur. eve geç gelen çok fazla özgürleşen kız günün birinde birine aşık olmakta sonra doya doya iliklerine kadar o ilişkinin hakkını vermektedir. artık iyice kaptırmıştır kendini aşkına ve ilişkilerine,sabahlar olmamaktadır. fakat bir şekilde ayrılırlar. kız hiç bir zaman kötü niyetli değildir. evde depresif durumlar aile üzülmektedir. fakat geçer der içine atar.

nitekim geçerde zaten. yeni bir aşk, yeniden sabahlar olmamaktadır. fakat bu daha kısa sürer filmi başa sar.

sonra bir yenisi bir yenisi daha derken kız kişisi bunlara alışır. çok kötü durumlara gelmiştir. hayatına girip çıkan erkeklerin haddi hesabı olmuyordur. kayıpları çok büyüktür. hıımm bu hoş çocuk takılalım modundadır. para almadığı için orospu denmemektedir ona.

aile işin aslında bundan korkuyordur.