bugün

edebiyat için büyük kayıp olmayacağına inandığım emeklilik halidir. sözde ezilen halkların yanında duruş sergileyip vatan hakkında atıp tutmak suretiyle nobel ödülü almak usta bir yazar olmanın göstergesi asla değildir. sırf şekil olsun diye ağdalı ve samimiyetsiz yazılara imza attığını düşündüğüm orhan pamuk kitap yazmayı bırakabilir. bence bir sakıncası yok yani...
hayırlı hadise.
elbette türk edebiyat dünyamız bu kadar dünyaca ünlü yazara sahip iken orhan pamuk bir kayıp olmaz. yasin hayal gibi kahramanlarımız varken ne gerek var nobel'e falan.

(bkz: orhan pamuk akıllı olsun)
oh be sonunda.allah razı olsun dedirtecek hadise...
edebiyat dünyası için kayıptır.
orhan pamuk'un dinine, inancına, oynadığı tribünlere, aldıgı ödüle ve buradaki haksızlığa, dönen oyunlara, yahudi lobisinin saglamlıgına, vatanı satmasına falan filan girmeyeceğim, evet.

ama adam iyi yazıyor moruk, bunu kabul edeceksin bir kere.
muhtemelen buna eksi verecek arkadaşlar orhan pamuk'un yazdıgı kitapları okumamış olacaklar ve tamamen siyasi kimliği nedeniyle kötüleyecekler, dogrudur; ben de hazzetmiyorum orada burada andaval beyanlarda bulunup arkasına batı ülkelerini almasından.

ama eğer yazdıgı bir kitabın son sayfasını çevirdiğinde bir film izlemiş gibi oluyorsan, adam en ufak şeyi 50 sayfa anlatabiliyorsa ve yazdığı bilmemkaçyüz küsur sayfalı kitaplar laf salatasından ibaret değilse; "hehe yazmasın koduumun vatan haini" demeden önce durup bir düşünmek, sanatına bakmak gerekir.

ölse "tüh ya gitti bak görüyo musun" demem, ama yaşarken yazmayı bırakması kim ne derse desin türk edebiyatı için kayıptır. çok değerli yazarlarımız var, evet, ama kimse orhan pamuk'un, diğer yazarlar yanında, kitap raflarında ayrı bir tat oldugunu inkar edemez.
yakın bir zamanda mümkün olmayacak hadisedir, adam kanalı açtı paralar oluk oluk akmakta neden bıraksın ki sonuçta ticaret erbabı kendisi şimdi altın çağını yaşıyor ticarethanesi.
en kısa zamanda gerçekleşmesini dilediğim hadisedir. neymiş nobel edebiyat ödülünü almış ülkemizi gururlandırmış nasıl gururlandırmış olmayan olayları olmuş göstererek, avrupa'nın duymak istediğini söyleyerek, türkiye'nin adını küçük düşürerek yapmış bütün bunları sonucunda ne olmuş kime hizmet ettiği alenen ortada olan ve kimlere verildiğinide gördümüğüz nobel ödülünü almış he bide yüksek miktarda para almış hoş yazarlar için hiç önemli deildir para, olsada olur olmasada. türkiye'nin yetiştirmiş olduğu yazarlar içinde(orhan pamuk nerde yetişti ne ile beslendi orası mechul) en vasat ama bi o kadarda popüler olan yazar.
isabetli karar. kendisine futbol yorumculuğu yapmasını öneririz. lig tv de süper lig maçlarını yorumlasın...
Bir an için heyecanlandım itiraf ediyorum.
Daha çok para getiren bir işle meşgul olmasındandır.
(bkz: Türklüğe hakaret)
iş vereni ise:
(bkz: Ermenistan)