bugün

enteresan bir hadise tabi. bir darbe tellallığıdır gidiyor kaç senedir. 2002'den beri akp iktidar. gündemde ise darbe ve türban var 8 senedir. ama tek başına iktidar oldukları halde çözebildikleri hiçbir sorun yok.

cari açık, cumhuriyet tarihinin 3 katına çıktı 8 senede, işsizlik aldı yürüdü, eğitim sistemi zortladı, tarihte ilk defa emekli maaşları yaşlıların bakımını üstlenen kurumların aylık aldığı paraların altına indi, yeniden türk diye kürt diye bölündük, din istismar edildi vs.gerçek gündem hep ıskalandı. yargı bile bağımsız değil artık. kendilerini yargılayacak kimseleri seçmek için bile anayasayı değiştirmeyi gereklilik görerek arada kaynatmaya çalışıyorlar. evet anayasa değişmeli ama değiştiren siz olmamalısınız. ya da anayasanın değişmesinin sebebi, sizin sizi yargılayacak adamları seçmeniz olmamalı.

darbelere karşı bir adamım. ki geçmişteki darbelere azıcık aklı olan biri bakarsa, bu darbelerden nemalanan tarafın bugün darbe tellallığı yapanlar olduğunu görmek mümkün. benim yoldaşlarım gidip de abd'den silah almadı, gidip de abd de eğitim kamplarında eğitilmedi, darbe sırasında benim yoldaşlarım işkence gördü. benim fidanlarım asıldı. benim görüşüm 80'den sonra yok edildi. darbe sonrası coniler ülkenin başına benim adamımı koymadı. görüleceği üzere bugün de darbe üzerinden dış odaklı bir kampanya yürütülmekte. o günün maşaları bugün de aynı boku yiyerek nemalanmaya çalışmakta.

darbeden en çok zararı yiyen ben olduğum halde ben ordunun darbe planlarının olması gerektiğine inanıyorum. daha çoğu insan neyi eleştirdiğinin farkında değil. "irtica ile mücadele". ulan bununla mücadele planı olmayan ordu varsa ben napayım öyle orduyu. ordu dediğin plan üretir arkadaş. dünya tarihinde savaşsız geçen süre 200 yıldır. planın olacak. her şeye karşı hem de. senin görevin bu zaten. barışta plan yapmak, savaşta uygulamak.

ordunun laiklik karşıtı olaylara da planı olmalı, savaş tehdidi oluşturan ülkelere de, bugün dost olduklarımıza karşı da, aşırılaşmış oluşumlara da, radikallere de, bölücülere de, herkese karşı planı olmalı. olası bir durumda kim nedir ne değildir bilmeli. olay zaten buradan kopmuyor. zihniyetten kopuyor. bu bilgileri darbelerde bugün tellallık yapanlar kullandı. conilerle birlikte bu ülkenin bir kesimini ortaklaşa onlar biçti. bugün neden şikayet ediyorsunuz lan? aha işte iktidarsınız! hani demokrasi? daha dokunulmazlığı kaldırmıyorsunuz. enayi miyiz diyorsunuz. işte demokrasi anlayışınız budur. sizden olmayanı biçmek.

bu zihniyetin solu sağı yok adamım. senden olmayanı biçmek istiyorsan sen, sağda da olsan solda da, başa gelirsen bir taraf ezilir. bu demek değildir ki ordu olmasın, görev yapmasın. birçok embesil daha dolaylı olarak neye hizmet ettiğini bilmiyor. adam seni sömürge yapmanın, bölmenin derdinde. sen de kuş beyninle işbirliği yapıyorsun ufak çıkarların için. ülke boku yediğinde doldurduğun cebinle kaçarsın sen. arkandan gelenler de dahil ülkenin bütünü bir açmazın içinde boğulur gider. ordu işini yapacak arkadaşım. sen de.

ordu darbe yapsın demiyoruz. yapmıyor da zaten. sen yapıyorsun. 8 senedir sivil darbe içindesin. ordunun yaptığı söylenilen darbeler ordu darbesi miydi? ben atatürkçü olduğu iddia edilen bir ordunun yaptığı darbe göremedim. ben faşist bir darbe gördüm. o halde eğri oturup doğruyu kabul edeceksin arkadaş. kurumlar kalıcıdır. kurumların ilkeleri vardır. onu uygulamayanlar insanlardır. onurunu ayaklar altına alan da. benim babam benim dedem işkence gördü sen değil. sen yapansın ben ezilen. sen cep dolduransın ben de parası gaspedilen. bugün nasıl zorba bir devlet yarattıysanız o gün de zorba/faşist bir ordu yaratan yine sizlerdiniz.

ordunun planları olacak. Ama ilkelerine bağlı, amacından şaşmayan iktidarlar olmadığı sürece, konjonktüre hakim olamayan bir halk olduğu sürece sadece ordusu değil, her kurumu da zortlar. nitekim geçmişte de böyleydi şimdi de. bakın darbe zamanı iktidarlara hangi görüşten. ve darbe sonrası iktidarlara. var mı değişiklik? yok. sonuç hep aynı. ezilen ise aynı. ama işte aynı boku laciverde boyayıp iteliyorlar herkes de yiyor. ben yemiyorum arkadaş. hayvan terli.

önce demokrasi gerçekten gelsin bakalım darbe mi kalıyor yoksa ülkeyi zarara kasten uğrattığı mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş iktidarlar mı kalıyor. sen ki mahkemece laiklik dışı eylemlerin odağı ol, seni yargılayacakları seçmek için götünü yırt sonra darbe de. hasiktir oradan!

(bkz: akp nin türkiye yi bölme planı/@fidelcastro)
(bkz: mhp nin kanlı tarihi/@fidelcastro)