bugün

allahın cezalandırması kısmına katılmıyorum fakat bu konuda ben de düşünüyorum.

vardığım son sonuç olmayacak fakat;

biz insanız, aklımız bazı şeyleri kavrayabilecek kadar gelişmiş değil. her nekadar teknoloji çok gelişmiş olsa da, olası bir uzaylı saldırısı ya da robotlarla savaş ihtimalini düşününce yenemeyeceğimizi biliyoruz.

yani aklımızın ermediği şeylerden biridir bu, çok güçlü bir beyin fırtınası gerekir ama hala cevaplarını alamadığımız binlerce soru var.

allah bize herşeyin cevabını vermemiş, aklımızı da cevabını bulacak kadar gelişmiş yaratmamış.

beynim yandı.
Amaçtan kastettiği başlığı açan yazar tarafından anlatılması gereken durumdur zira Tanrı'nın bu noktada neyi amaçladığını anlayabilmiş değilim.

Amaçlanan birşey yok.

Her türlü olasılık sistemde var ve özgür irade ile de birinin seçildiği senaryo mantığa gayet uygun.
Sana, Annene ve babana tokat at, küfret desem yapar mısın?

Yapmazsın. Zaten Allah da bu konu da " onlara öf bile deme" yasasını koymuştur.

"Allah iyiliği emreder kötülükten men eder"

Allah her şeyin yaratıcısı olduğu için iyiliğin ve kötülüğün de yaratıcısıdır. Lakin kötülüğü yapanı cezalandırır, iyiliği yapanı ise mukafatlandırır.

O halde kur an da her kötülük cehennem azabı ile tehdit edilmişken "bu işe beni Allah zorladı" diyemeyiz.

Hayır ve şerri seçmek insanın kendi elindedir. Beyin hayal eder üretir, ruh ve vicdan karar verir.

Bugün ben de istesem her türlü eğlenceye, içkiye, fuhşa, kumara, haram kazanca ve hileye; yalana düşebilirim; dünya da rahat etmek için. Lakin bir imanım var ve beni bu kötülüklerden alıkoyuyor.

O halde kötülük cehennem azabı ile uyarılmışsa bu kötülüğü bana Allah yaptırdı diyebilir miyiz?