bugün

sevgili okumayan ve şuan işsiz olan kardeşim,

-öncelikle okumayacagına eminsen yanıma gel. ondan sonra yok ben okuyacaktım, yok hayat şartarı, falandı filandı diye yanıma gelme. bu tavsiyeler okumayıp çalışacak olanlar için.

-git şimdi şu kantinden bir su al bakayım. şöyle bir kendine gel. rahatla azıcık. takma lan kafaya, ilk okulu bırakan sen degilsin ki sadece.

-sen şimdi kaçıncı sınıfta bıraktın okulu? lise 3 mü? mal! bir sene daha okuyamadınmı. laan! öyle sinirli sinirli bakma, burda seni rahatlatmaya çalışıyoruz heralde.

-bana su almadınmı? neyse boşver şimdi suyu. önce ne iş yapa bilirsin onu düşünelim seninle. mahallede lokanta varmı? ilk etabda orada bulaşıkçı olarak başlaya bilirsin. ne dik dik bakıyon göt. ne bekliyordun masa başı bir işmi. unut olum onları artık. tutugunu koparma zamanı.

-bende biliyorum garsonluk yap demeyi sana. ama ne zamana kadar yapacaksın garsonlugu. diyelim ki askere gidene kadar garsonluk yaptın. ondan sonra? hiç. elde ne meslek var ne bişey. okumadın bali elinde bir meslegin olsun. altın bilezigin olsun.

-ozaman gel berber rüstemin oraya bakalım seninle. hem berberlik iyidir. getirisi vardır.
ne oldu amkoyum? onudamı begenmedin. sanada iş begendiremiyoruz lan.

-sen şimdi bugün eve git biraz dinlen. sen iyi degilsin. hala aklından okulu atamamışsın.
oldu bu saatden sonra birde babanla ben konuşayım. lan ben okulu bıraktıgımda direk babama söylemiştim. hatta benden önce müdür babamı aramıştı. sende git erkek gibi babana "okumucam ben yaaaeae" de. yarın gene görüşürüz. bende eski mahalleme gelmişken biraz kız keseyim.

ertesi gün

-hah geldinmi? bak koçum! yol yakınken okumak istiyorsan geri dön oku. yok ben kararımı verdim okumayacagım diyorsan, git adamakıllı bir iş bul. bu ülkenin okuyanlara ihtiyacı oldugu gibi kumayanlarada ihtiyacı var. manavcıya, berbere, garsona hepsine ihtiyaç var. ama gelecegini belirlemek için önce bir meslek edin derim ben sana. yani sana tavsiyem bu olur.
sen beni dinlemiyomusun? olum sen büfede ki kızımı kesiyosun bi saattir. sende ne okuyacak göz var, nede çalışacak. allah babana yardım etsin. neyse ben kaçtım. kendine çok iyi bak. sana iş hayatında başarılar.

unutma meslek edin. bi meslegin olsun.

------------------------------------
okuyamayacagını anlayıp çalışmak istiyorum ben diyenlere verilebilecek tavsiyeler silsilesidir. herkes okumuş etmiş degildir heralde bu sözlükte. benim gibi çalışanıda vardır sanıyorum. lan yoksa!
------------------------------------
okulu bırakıp hayatı sikilen biri olarak tek kelime ile sakın diyeceğim tavsiye niteliğinde.
bir daha düşünün, kesin karar verdikten sonra gene düşünün, olmadı en baştan sakin kafayla bir daha düşünün.
o hataya düşmeyin, sakın okulu bırakmayın. Ne yapın, ne edin, bitirin okulunuzu. eğer gerçekten mecbur kalıyorsanız okulu bırakmaya, bir meslek edinmeniz gerekiyor. elektrik alanı olabilir mesela, birçok farklı alan var. yine de iş size kalmış...
ikisini bir arada yapmaya çalışın.
bir süre çalışmayın amnk, kafanızı dinleyin. nasıl olsa çalışmak için vaktiniz çok.
turizmde, özellikle bellboy lukta iyi para vardır ama huzur sıfır hatta belki sıfırın altındadır. bu ülke, ırgat gibi çalışılıp 3 kuruş paraya çalışılan lanet bir ülkedir, fırsat varsa iyi düşünülmeli iyi değerlendirilmelidir.