bugün

Okuyup iyi bir iş sahibi olmaktır.
ilm irfan öğrenmek, kendi ayakları üzerinde durmaktır.
alnının teriyle para kazanıp günümüz erkekleri gibi baba parası yemeyip kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kızdır.
ekonomik özgürlüğe sahip olmak yani milletin eline bakmamak.
kendi ayakları üzerinde durup türkiye cumhuriyetinin gelişmesini kalkınmasını sağlamak ayrıca ekonomik özgürlüğünü eline almaktır.
bu amaci sorgulayacak zihniyete çomak sokmaktir.
üniversitedeki kızların yüzde doksanı piyasa yapmaya gider. net. ben de üniversiteli dişi oldum zamanında, hayatımda bu denli yılışıklık ve kaypaklık görmedim. kimse gücenmesin.
bir iş sahibi olabilmektir.
Okuyup meslek sahibi olmaktır .
2 türlüdür. Ya okula gidip herkesi kendine imrendirmek ya da meslek sahibi olmaktır.
ilerde kocasının eline bakmamak, eşinin karşısında dik durabilmek olabilir.

araştırmalar, eğitim düzeyi yükseldikçe, aile içi şiddetin azaldığını gösteriyor. aynı durum, kadının gelir sahibi olması durumunda da yaşanıyor. yani çalışan kadın, eğitimli kadın, daha çok "insan gibi" muamele görüyor.

http://www.hips.hacettepe...r/TKAA2014_Ozet_Rapor.pdf

bunun dışında, eğitimli bir erkeğin de eğitimsiz bir erkeğe göre daha az şiddet uyguladığı yukardaki raporda net bir şekilde görülüyor. "davul bile dengi dengine" diyorsak, genelleme ile eğitimli bir kadının eğitimli bir erkek ile birlikte olma olasılığı, sosyal çevre ve kazanç düzeyi gibi durumlar düşünüldüğünde daha yüksektir.

özetle, daha iyi bir gelir elde etmek, daha iyi eğitim görmüş bir birey ile evlenmek gibi durumlar, aile içi şiddet de dahil olmak üzere hayatın daha "yaşanabilir" kılıyor kadınlar için.

sırf bu yüzden kızlarımız okusun.