bugün

uykuların en tatlısıdır.

bir öğrencinin sabahlayarak geçirdiği yoğun bir günün ardından erken saatte okula gitmesi gerekiyorsa, yorgun bünyenin o pürüzsüz, pamukumsu okul sırasında mışıl mışıl uyuması kaçınılmazdır. çokta şerbet gelir. sanki çift kişilik ortopedik yatak üzerine uzanmışsın sere serpe, hocanın anlattığı en çekilmez, en kitaplardan kazınası konuları dahi ninni tınısında işiterek bulutların içerisinde dolaşan bir rüyaya dalmışsındır. okul sırasında kabusta görülmez mesela, ne alakaysa en güzel rüyalar görülür. kimi zaman bir arkadaşın dürtmesiyle, kimi zaman çalan bir telefon sesiyle, kimi zaman hocanın uyandırması ile son bulur. ama nasıl son bulursa bulsun, kaç dakika uyursanız uyuyun şüphesiz çok iyi gelir o uyku. bazende uyandığınız zaman kendinizi salak gibi hissdersiniz. ben ettim. nasıl mı? aşağıdaki gibi.

üniversite yıllarımda yakın arkadaşlarımdan birisi ile 30 saat kadar uyumamış ve sabahın köründe derse girmiştik. sıranın üzerine kollarımızı, kollarımızın üzerinede kafamızı koymak kaydıyla daldığımız uykudan, arkadaşımın çalan telefonu sayesinde uyanan ben, fena uyku sersemi bir şekilde - telefonun çalıyor lan! diyerek arkadaşımı uyandırmıştım. telefonun çalması ile hocanın ders anlatmayı bırakmış ve susmuş ve bize bakıyor olduğunun, imam osurursa cemaat sıçar olayına kapılmış anfi dolusu öğrencininin ise bize bakmaya başladığının farkında değildim tabi. ardından arkadaş uyanıp telefonu meşgule almış ve biz uyumaya devam etmeyi düşünürken, mikrofondan gelen hoca sesi ile irkilmiştik - densizi görüyor musunuz? uyuyan adamı aradı, uyandırdı. rahatsız etti. ne kadar ayıp! sonrasında hiç birşey olmamış gibi ders anlatmaya devam etti. hoca bize öyle bir sokuşturmuştu ki, 150 civarı salak öğrenciden kikikiki sesleri yükseliyordu. hee çok mu utanmıştım? çok olmasada insan kendisini salak gibi hissediyor. utanıyorsun valla. adamda haklı be. ulan madem uyuyacaksın git arka sıralarda bir yerde uyu. geçmişiz en öne sik gibi uyuyoruz.

her ne olursa olsun, iyidir okul sırasında uyumak. hangimiz uyumadık ki? gerçi uyumayanlar vardır. bir an önce deneyin derim. müptelası olursunuz.
(bkz: uyumadan okula gitmek) den sonra gelen olay..
sıçrayarak uyanmakla son bulur.
laf atılmaması gereken öğrencilerdir. gündelik yaşamında 6 saati böyle geçenler var. *
denenmesi şiddetle tavsiye edilen uyku modelidir.
sözel derslerde hocanın sesinin ninni gibi gelmesinin ve uykusuzluğun sonucudur. zevklidir.
milli eğitim her sıraya bir yastık verse bu olay daha da güzel olur.
sırf uykundan kalkma zamanında olacakları görmek için bile denenmesi gereken olaydır.
(bkz: okul sırasında uyumak)
(bkz: okul sıra sında uyumak)
(bkz: kesme işareti)
evde uyumaktan daha rahat olmayan durumdur. gitme okula evinde uyu kardeşim.
hocanın anlattıklarının ninni gibi gelmesinin hemen akabinde gerçekleşen mükemmel olay.
akşam çok ders çalışıldığında bazen yapılan eylem. öğretmene yakalanmamak lazım ama.*
görsel
çocukluğumdan beri geç yatmamdan mütevellit; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite demeden sürekli gerçekleştirdiğim aktivite olmuştur. üniversite yıllarımda minimum seviyeye indirdim diyebilirim ama bu aktiviteyi.
yüze "yaralı serseri 07" gibi bir yazının oluşmasıyla sonlanabilecek eylem.
biraz eziyet gibidir. uyandığınızda kollarınız ve beliniz tutulmuş olarak kalkarsınız. bacağınız uyuşmuştur tabi bir de. arada bir sınıfı susturmak için bağıran hocanın sesiyle irkilir küfreder ve tekrar dalarsınız. uyku sırasında yok yazılmazsanız iyidir.
yarın madem okullar açılıyor liseye yeni başlayanlar bu sıralarda ki uykunun tadı başkadır bol bol uyuyun.
(bkz: yarın)

sezon açılıyor liseliler.