bugün

ösym'nin ezberci birincilerin çevresine karşı rezil olmasın diye uyguladığı kontenjandır. okul birincisi olmadığım için nasıl işlediğini tam olarak bilmiyorum.
okulda dersleri iyi olan, sıkı çalışan, çoğunluk inek diye tabir etse de aslında sorumluluk sahibi olup üniversiteye girmeyi hak eden ve ufku geniş bireylerin * * ** sadece 3 saatlik bir sınav neticesinde şans ya da başka nedenlerle üniversite kapılarının kapanmasının engellenmesine yönelik olan, bu sorumluluk bilinci ve çalışkanlıklarının ödülü gibi kabul edilmesi gereken üniversitesine göre sayıları farklılaşabilen kontenjandır.
gereksiz bir kontenjan. böyle bir kontenjanın varlığı büyük haksızlıktır zaten. not için öğretmenime ağlayan arkadaşımı biliyorum ben. siz hiç olimpiyatlarda maraton koşan atletlerden antremanlarda harikalar yarattı diye önde başlayanını gördünüz mü? tek ölçü, ortak girilen adil bir sınav olmalıdır.
en üstteki yazara tamamen katılıyorum.

ben liseyi küçük bir kasabada okudum. sırf memur çocuğu diye yazılidan ortalama 60 almasına rağmen öğretmenin bir hokus pokusuyla 80-90 alan öğrenci biliyorum.